Zprávy z ukrajinských oblastí ve kterých působíme
8. března 2022 Aktuality

Zprávy z ukrajinských oblastí ve kterých působíme

Situace na Ukrajině se vyvíjí z hodiny na hodinu a na různých místech se samozřejmě liší. Často se nás ptáte, jak jsou na tom naši partneři a jestli a jak pokračujeme v naší činnosti. Níže přinášíme aktuální informace z ukrajinských oblastí, ve kterých působíme. Novinky o naší činnosti můžete sledovat také na sociálních sítích, které každý den aktualizujeme (www.facebook.com/charita.adoptujsi.cz).

Zakarpatská oblast:
Adopce na dálku, Důstojný život, Domov pokojného stáří v Usť-Čorné a další
V oblasti je víceméně klid, žádné boje neprobíhají. Děti zapojené do Adopce na dálku i senioři z Důstojného života jsou v pořádku. Lidé v oblasti jsou ale neklidní a zavládla všeobecná nervozita a obavy z toho, co bude. Nikdo neví, jak se situace vyvine, všichni se snaží připravit na nejhorší. Někteří už utekli za hranice, jiní zůstávají a naopak přijímají vnitřní uprchlíky (IDPs) ze střední a východní Ukrajiny, kde probíhají nejtěžší boje. Všechny produkty hodně zdražily (litr oleje stojí 70 Kč), potravin v obchodech už moc není, benzín také dochází. Na pumpách je plošně nastaven limit 20 litrů na jedno natankování. Adopce na dálku v této oblasti funguje normálně dále. Naši kolegové z Charity Tjačiv navíc chystají zázemí a zásoby zdravotnického a hygienického materiálu a potravin pro lidi, jenž v souvislosti s probíhající válkou budou potřebovat akutní pomoc, anebo dorazí ze střední a východní Ukrajiny do Zakarpatské oblasti, která je v současnosti jednou z nejbezpečnějších v zemi. Někteří organizují také zásilky pomoci do zasažených oblastí. Například naši partneři z Novoselyce již vyslali tři dodávky s humanitární pomocí do Kyjeva a nyní vypravují další do Charkova. Domov pokojného stáří v Usť-Čorné funguje také dále beze změn. My jsme se Zakarpatím v každodenním kontaktu, pokračujeme v našich stálých projektech a organizujeme akutní pomoc tamním a příchozím potřebným lidem ve formě humanitárních zásilek dodávkami nebo kamiony.

Přípravy humanitární zásilky z Novoselyce do Kyjeva

Ivano-frankivská oblast:
Dětský domov sv. Mikuláše
Sestry z Dětského domova sv. Mikuláše se i s dětmi přesunuly do bezpečí do Zakarpatské oblasti. Jsme s nimi v kontaktu, ony i děti jsou v pořádku. Aktuálně mají v plánu dorazit i s dětmi do Švýcarska za svými známými sestrami ze stejného řádu, kde chtějí přečkat nejnutnější dobu, dokud se situace na Ukrajině nezlepší. Sestry stále podporujeme, pomoc je potřeba, ať už teď na cestě a v novém prostředí nebo v moment, kdy se budou vracet zpět do domova v Ivano-Frankivsku.

Kyjev a Žytomyrská oblast:
Adopce na dálku a další projekty
S paní koordinátorkou pro Žytomyrskou oblast jsme také v kontaktu. Ona sama je v Kyjevě a informuje nás o aktuálním dění. Situace není příznivá, v samotném Kyjevě a na jeho předměstí probíhají boje. Žytomyrská oblast je také jednou z těch, kde probíhají boje, vzhledem k tomu, že se nachází mezi Kyjevem a Ukrajinsko-běloruskou hranicí, odkud ruská vojska postupují ze severu k hlavnímu městu. Nejsme schopni o konkrétních rodinách zjišťovat jejich potřeby, požadavky a situaci, ale jsme domluveni, že pokud by se nějaké informace k paní koordinátorce od rodin dostaly, určitě je předáme vám, dárcům. Jelikož aktuálně není možné se po oblasti volně pohybovat, "pozastavujeme" v tomto regionu projekt Adopce na dálku. Prosíme tedy o trpělivost, nové smlouvy v Žytomyrské oblasti neuzavíráme. Prostředky ze stávajících již aktivních smluv jsou prozatím na účtu Adopce na dálku. Jakmile to bude možné, budeme je distribuovat rodinám. V případě, že by to třeba za měsíc, dva, tři bylo možné, předáme rodinám podporu za toto období zpětně a najednou.

Oděsa:
Domov pro matky s dětmi
Sestry z Oděsy se spojily se sestrami z Ternopilu a společně i s jejich klienty úspěšně dorazily do naší diecéze, konkrétně do Bolatic. Zde jsou i s klienty ubytovány a je o ně dobře postaráno. Sestry stále podporujeme, pomoc je potřeba, ať už teď, když jsou mimo své domovy, anebo ve chvíli, kdy se budou přesouvat zpět do Ternopilu a Oděsy a pokračovat dále ve své činnosti.

Sestry z Oděsy a Ternopilu už jsou se svými klienty v Bolaticích

Mariupol a Doněcká oblast:
Pomoc obětem konfliktu, Balíky základní pomoci, Důstojný život a další projekty
Naše partnerská Charita Mariupol se z bezpečnostních důvodů přesunula do blízkého Záporoží. Svou činnost a pomoc realizují v zasažených oblastech odtud. Nicméně ředitel charity otec Rostislav Sprinjuk je stále v Mariupoli a nemůže se spolu s dalšími obyvateli města dostat pryč, jelikož organizované humanitární koridory zatím nezafungovaly. Dosud tři pokusy o evakuaci civilního obyvatelstva z města selhaly z důvodu napadení koridorů ruskými ozbrojenými složkami. Ve městě a na jeho předměstí přitom probíhají silné boje. Lidé jsou už i bez elektřiny, vody a plynu. Organizaci a tamní potřebné podporujeme, jak můžeme. Podařily se nám finanční transfery, za které Charita Mariupol pomáhá postiženým válkou, a také jsme vypravili ve spolupráci s Charitou Česká republika dva kamiony s humanitární pomocí, které do Záporoží dorazily 7. 3. 2022. V této pomoci pokračujeme.

Dva kamiony s humanitární pomocí dorazily do Záporoží

Dobrovolnictví: 

Možnost vyjet s námi na Ukrajinu jako dobrovolník, momentálně nenabízíme z bezpečnostních důvodů.

Děkujeme za vaši podporu a za váš zájem. Bez vás bychom nemohli takto pomáhat potřebným lidem na Ukrajině. Náš dlouholetý projekt Pomoc obětem konfliktu je otevřen. Stále můžete přispět a zapojit se do pomoci těm nejpotřebnějším: č. ú.: 2800779701/2010, VS: 222.