Mikulášská nadílka

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, který započal v roce 2014, navzdory minským dohodám stále trvá. Každým dnem se střílí ostrými a počet obětí narůstá. Nejde však jen o armádu a vojenské složky, jež jsou do bojů zapojeny. Válka ovlivňuje i každodenní život rodin a dětí, které žijí v bezprostřední blízkosti frontové linie a nemají kam jít. Lidé z Doněcké a Luhanské oblasti jsou traumatizováni očitými zážitky válečného konfliktu. Některým nezbývá nic jiného, než v nebezpečných podmínkách zůstat.

Do zasažených oblastí od začátku nepokojů pravidelně přepravuje hygienické a potravinové balíky pomoci. Lidem v této oblasti je třeba pomoci, protože jsou každodenně ohrožováni probíhající válkou, ekonomika tamních měst, založená na průmyslové výrobě, je ochromena a lidé jsou většinou bez práce. Počet obyvatel v oblasti klesl na jednu třetinu oproti roku 2013. Řada obyvatel trpí zdravotními problémy spojenými s průmyslovým znečištěním kvůli tepelné a uhelné elektrárně. Ve městech často nefungují základní služby, chybí lékaři, zdravotní sestry, infrastruktura je narušená a veliký problém je také s pitnou vodou, která v celé oblasti prakticky chybí. Státní a místní správu v postižených obcích často zastupuje vojenská správa CIMIC.

Život nedaleko bojové zóny je velmi frustrující. Často místní lidé slýchávají střelbu a nikdy neví, kdy se boje vrátí zpátky do měst, ve kterých žijí. Mnoho lidí kvůli tomu trpí psychickými problémy a nedokáže žít běžný život.

Nápad uspořádat Mikulášskou nadílku, a udělat tak radost dětem, které nemají takové štěstí jako my a vyrůstají v prostředí války, přišel v roce 2017. „Rozhodli jsme se Mikulášskou nadílku zorganizovat znovu i v roce 2019, protože předchozí dva ročníky byly velmi úspěšné a přinesly do tak nehostinného prostředí hodně dětské radosti,“ vysvětluje za Diecézní charitu ostravsko-opavskou vedoucí Střediska, Veronika Mechová.

Během minulého ročníku v prosinci 2019 se podařilo obdarovat, díky štědrosti českých dárců, všech 85 dětí z databáze, kterou jsme předem zveřejnili na našem webu. „Krásných 30 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit a zabalit na Zakarpatí, po cestě dále na východ,“ popisuje Mechová poslední nadílku, která byla dětem na Ukrajině doručena s dvoudenním předstihem 17. 12. (svátek sv. Mikuláše se zde slaví 19. 12., pozn. red.).

Jak se můžete zapojit do Mikulášské nadílky 2020?

  • Vyberte dítě, kterému chcete splnit přání na této stránce
  • Posláním libovolného finančního daru na transparentní účet (č.ú.: 2800779701/2010, VS: 999)
  • Přispěním libovolné částky skrze portál darujme.cz

Fotogalerie z předávání Mikulášských balíčků 2019