Mikulášská nadílka splní přání dětí z válečné zóny
30. října 2019 Aktuality

Mikulášská nadílka splní přání dětí z válečné zóny

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, který započal v roce 2014, navzdory minským dohodám stále trvá. Každým dnem se střílí ostrými a počet obětí narůstá. Nejde však jen o armádu a vojenské složky, jež jsou do bojů zapojeny. Válka ovlivňuje i každodenní život rodin a dětí, které žijí v bezprostřední blízkosti frontové linie a nemají kam jít. Lidé z Doněcké a Luhanské oblasti jsou traumatizováni očitými zážitky válečného konfliktu. Nezbývá jim ale nic jiného, než v nebezpečných podmínkách zůstat.

Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce do těchto oblastí od začátku nepokojů pravidelně přepravuje hygienické a potravinové balíky pomoci. Nápad uspořádat Mikulášskou nadílku a udělat tak radost dětem, které nemají takové štěstí jako my a vyrůstají v prostředí války, přišel v roce 2017. „Rozhodli jsme se Mikulášskou nadílku zorganizovat znovu i v roce 2019, protože předchozí dva ročníky byly velmi úspěšné a přinesly do tak nehostinného prostředí hodně dětské radosti,“ vysvětluje za Diecézní charitu ostravsko-opavskou vedoucí Střediska, Veronika Mechová. „Nezapomenu na loňské předávání dárků ve vesnici Vozdvyženka. Vzhledem k bezpečnostní situaci muselo proběhnout vše rychle a bez světel. Byli jsme na poli za vesnicí, už se stmívalo, teplota byla pod nulou a fučel silný vítr. Radost zmrzlých dětí však byla obrovská. V tu chvíli pro ně neexistovalo nic víc než nová bunda, nová hračka či jízdní kolo. A to přestože nedaleká střelba z kulometů a granátometů provázela rozbalování dárků téměř nepřetržitě“ doplňuje o své zážitky koordinátor projektů střediska Miroslav Hodeček.

V loňském roce se díky štědrosti českých dárců podařilo obdarovat všech 80 dětí z databáze, které byly uveřejněny na webu střediska. „Krásných 43 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit v Kyjevě,“ popisuje Mechová loňskou nadílku, která byla dětem na Ukrajině kvůli logistickým komplikacím doručena s denním zpožděním 20. 12. (svátek sv. Mikuláše se zde slaví 19. 12., pozn. red.).

Na letošní Mikulášské nadílce bude nově spolupracovat i Charita Mariupol, která sídlí v blízkosti frontové linie a působí v jižní části bojových zón. „Možnost podílet se na projektu Mikulášská nadílka pro děti v bojových zónách jsme uvítali s radostí. Díky našemu téměř každodennímu pohybu v bojových zónách máme dobrý přehled o dětech, které zde zůstaly žít, a není tedy problém zjistit jejich přání. Spolupráce s DCHOO bude dále také v distribuci a předávání balíčků“ zmínil otec Rostislav Sprinyuk, ředitel Charity Mariupol.

Plakát MN 2019

Letos bude možné obdarovat minimálně 50 dětí z míst Doněcké oblasti, jež leží v bezprostřední blízkosti bojové linie. Zapojit se může každý:

Nákup dárku

Chcete-li udělat radost konkrétnímu dítěti, vyberte si přání na našem webu. Po zakoupení dárku je třeba jej doručit nejpozději do 10. 12. 2019 na Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, abychom stihli dárečky přepravit na východní Ukrajinu. Přijímáme dárky jen nové nebo zánovní bez známek používání! Podrobnější informace získáte také na tel. čísle: 733 741 216.

Finanční dar

Nemáte-li prostor vyrazit na nákupy, ale přesto byste se rádi zúčastnili, můžete přispět libovolnou částkou zaslanou na transparentní účet: 2800779701/2010 s variabilním symbolem 999. Za vybrané finanční prostředky nakoupíme dárky na Ukrajině a předáme je dětem. Finanční dary můžete zaslat do 15. 12. 2019.

Darujme.cz

Stačí 3 kliknutí a nadílka rozsvítí oči dalším dětem. Přes portál darujme.cz můžete přispět konkrétní částkou. Výzva je otevřená do 19. 12. 2019.

Mikulášská nadílka poputuje na Ukrajinu 14. 12. 2019 a bude předána dětem ve městech Pervomajske, Pokrovsk, Selydove, Mariupol, Mikolajivka a okolí 19. 12. na svátek sv. Mikuláše. Vzhledem k nestabilní situaci a ke zhoršujícím se bezpečnostním okolnostem je však možné, že se místa předání Mikulášských dárků změní.

Mikulášská nadílka 2018

Mgr. Miroslav Hodeček ml.

Koordinátor rozvojových projektů
Tel.: 599 525 946 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj