Mikulášská nadílka 2018 dětem do bojových zón
8. ledna 2019 Aktuality

Mikulášská nadílka 2018 dětem do bojových zón

Na konci roku 2018 proběhla již podruhé Mikulášská nadílka dětem, žijícím v bojových zónách na východě Ukrajiny. Tímto projektem chceme udělat radost těm, kteří nemají takové štěstí jako my a jejich životy jsou dennodenně ovlivňovány ozbrojeným konfliktem, který v Doněcké a Luhanské oblasti, navzdory minským dohodám z roku 2014 a 2015, stále trvá.

Předávání Mikulášské nadílky na východní Ukrajině
Oksanka (35 let) z vesnice Luhanske si přála zimní bundu, papuče a výtvarné potřeby. Všechna přání se ji splnila. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček

 

Dlouho očekávané dárečky od českého sv. Mikuláše dorazily dětem do bojových zón se zpožděním. Počáteční komplikace na slovensko-ukrajinských hranicích při převozu balíčků a další materiální pomoci, a také pozdější poruchy aut při daleké cestě na východ v mrazech a po velmi špatných silnicích, způsobily dvoudenní ztrátu. K cílovým dětem a rodinám tedy balíčky doputovaly místo 19. prosince, na ukrajinský svátek sv. Mikuláše, až 20. a 21. prosince. To ale nemělo vliv na radost a nadšení dětí z nadělených dárků. Mohly tak alespoň na chvíli zapomenout na to, co se kolem nich děje a čemu často samy nerozumí, přestože nedaleká střelba z kulometů, granátometů či těžších zbraní šla po setmění slyšet téměř nepřetržitě.

Předávání Mikulášské nadílky na východní Ukrajině
Předávání dárků a balíčků ve vesnici Luhanske. Elina (10 let) dostala zimní boty a vyšívanku. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček

 

Obdarovat se podařilo, díky štědrosti českých dárců, všech 80 dětí z databáze, kterou jsme zveřejnili na našem webu. Krásných 43 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit v Kyjevě. Navíc se podařilo vytvořit další balíčky pro děti z bojových zón, které ve zmíněné databázi nebyly. Obdarovali jsme také kluky a holky v dětských domovech v Ovručské a Kyjevské oblasti. Stejně tak dorazil Mikuláš i za sirotky v dětském domově v Mariupoli v Doněcké oblasti. Celkově jsme dárky předali více než 200 dětem, navíc jsme mohli přispět i opuštěným seniorům na hygienické potřeby a jedné mnohodětné rodině na vstupní dveře.

Předávání Mikulášské nadílky na východní Ukrajině
Předávání Mikulášské nadílky ve Vozdvyžence. Myroslav (3 roky) si přál dětské jízdní kolo. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček

 

Balíčky vyrazily z Diecézní charity ostravsko-opavské v sobotu 15. prosince ráno. Naši kolegové, Vojta a Standa se postarali o naložení všech dárků, doplnili velkou dodávku další materiální pomocí a vydali se na cestu přes celé Slovensko na hraniční přechod Vyšné Nemecké nedaleko Užhorodu a dále do Kyjeva, kde jsme měli domluvené společné setkání.

Já společně s Veronikou (vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce) jsme jako předvoj pár dní předem přijeli do Kyjeva, abychom mohli pečlivě naplánovat cestu. Bylo třeba dokoupit chybějící dárky, nachystat balíčky, promyslet a naplánovat logistiku celé akce, obvolat kolegy, partnery i místní, aby vše proběhlo hladce a pokud možno bez zádrhelů. První problém se objevil právě na hranicích při převozů dárků. Naši kolegové byli několikrát vráceni na Slovensko se zákazem vjezdu. Nakonec se ale po celonočních snahách podařilo přejet na Ukrajinu a dárečky tak mohly pokračovat, sice s denním zpožděním, ale dále ke svému cíli.

Předávání Mikulášské nadílky na východní Ukrajině
Český Mikuláš dorazil do Slovjansku. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček

 

Po příjezdu dodávky do Kyjeva jsme všechny balíčky, dárečky a další materiální pomoc přeložili do dvou dodávek našich partnerů z Mezinárodní unie dobrovolníků Ukrajiny (Міжнародна спілка волонтерів України), jelikož s českými (zahraničními) poznávacími značkami se v blízkosti bojových zón nemůže, kvůli kontrolám na tzv. blokpostech (kontrolní stanoviště ukrajinské armády), pohybovat nikdo. Po celonoční a celodenní cestě jsme dorazili do Mariupole, kde proběhly pracovní schůze s partnery a předání části materiální pomoci. Kvůli zdlouhavé cestě po velmi nekvalitních silnicích jsme museli postupně nechat opravit obě dvě auta, což nás stálo další den. Z Mariupole jsme vyrazili dále na sever podél frontové linie, směrem do Svitlodarsku. Tam jsme se 19. prosince setkali s našimi partnery z vojenské složky CIMIC, bez kterých není možné se v oblasti pohybovat.

Mapa
Kudy putovaly Mikulášské balíčky? Po kliknutí na obrázek se otevře podrobná mapa. Při dostatečném přiblížení závěrečné části cesty jde velmi přibližně vidět i kudy zhruba vede frontová linie.

 

Díky jejich přátelskému přístupu a ochotě pomoci, jsme za jejich asistence mohli hned druhý den začít s rozdáváním dárků na předem určených místech. Vše muselo probíhat za určitých bezpečnostních opatřeních. Po setmění jsme nesměli svítit auty, nemohli jsme se na jednom místě zdržovat příliš dlouho a nebylo vhodné se shlukovat ve větších chumlech lidí. Všechny tyto aspekty zvyšují riziko zasažení a tím pádem ohrožení místních lidí i nás samotných. Mikulášskou nadílku jsme tedy konečně 20. prosince předali dětem ve Svitlodarsku, dále ve vesnici Luhanske a ve Vozdvyžence.

Všechny děti dostaly přesně to, o co si napsaly ve svých přáních a tomu také odpovídala radost, kterou jsme s nimi mohli sdílet při rozbalování balíčků. Ty obsahovaly panenky, kočárky, autíčka, letadla, flashky, bedničky k telefonu, telefony, sáňky, brusle, tablety, fotoaparáty, notebooky, malířské potřeby, boty, ukrajinské národní oblečení, papuče, plyšáky, knížky a další malé či větší radosti. Přestože jsme při rozdávání v pozadí slyšeli nedalekou střelbu a detonace, děti si toho vůbec nevšímaly. Z části kvůli vzrušení z nadílky, z části proto, že si na blízkost války prostě už „zvykly“.

Následující den, 21. prosince, jsme se přesunuli do Slovjansku, do města, které je již v „bezpečnější“ vzdálenosti od frontové linie, ale kde zuřily největší boje v roce 2014. Zde jsme předali poslední dárečky i zbývající materiální pomoc. S velikou radostí ze sdílení krásných momentů a s velkou úlevou, že vše nakonec proběhlo v pořádku, jsme se vydali na zdlouhavou několikadenní cestu zpět.

Z Kyjeva jsme zamířili ještě do Grigorauky v Moldavsku, místa, kde fungují dva naše moldavské projekty Centrum domácí péče a Důstojný život. Na programu bylo setkání s našimi tamními spolupracovníky, strategická porada a monitoring projektů. Pak už jsme se vydali přes Zakarpatí zpět domů. Vzhledem k dvoudennímu zpoždění, které jsme po cestě nabrali, jsme tak Štědrý večer oslavili v přítomnosti našich známých v pohorské vesnici Novoselyca nedaleko Tjačiva. Otec Ivan a jeho rodina nám připravili tradičního štědrovečerního kapra s bramborovým salátem, což byla hezká tečka za další náročnou cestou.

Mikulášskou nadílkou 2018 jsme navázali na nadílku 2017, kdy se nám podařilo vybrat 70 000 Kč a obdarovat tak 60 dětí z bojových oblastí. Letos se nám díky štědrosti Vás, českých dárců, podařilo získat 156 156 Kč. Dárky a pomoc jsme rozdali více než 200 dětem. Radost obdarovaných tak byla doslova více než dvojnásobná.

Odkaz na kompletní fotogalerii z předávání Mikulášské nadílky naleznete ZDE.

Moc děkujeme všem, kteří podpořili Mikulášskou nadílku a předáváme díky také od všech obdarovaných, alespoň takto, prostřednictvím článku, informací a fotek!

Mgr. Miroslav Hodeček ml.

Koordinátor rozvojových projektů
Tel.: 599 525 946 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj