Aktuální zprávy z míst, kde působíme
24. února 2022 Aktuality

Aktuální zprávy z míst, kde působíme

V posledních dnech a dnes zvláště se kvůli prudkému vývoji situace na Ukrajině snažíme kontaktovat naše tamní spolupracovníky, partnery, koordinátory, ale i známé a kamarády, abychom zjistili, jestli jsou v pořádku, jestli a jak můžeme pomoci a jak vypadá aktuální situace v jejich bezprostředním okolí. Níže přinášíme hlavní zprávy z jednotlivých oblastí, kde působíme. Informace jsou ze čtvrtka 24. 2. 2022 a z pátku 25. 2. 2022 ráno.

Zakarpatská oblast:
Adopce na dálku, Důstojný život, Domov pokojného stáří v Usť-Čorné a další
V oblasti je víceméně klid, žádné boje neprobíhají. Děti, zapojené do Adopce na dálku jsou v pořádku. Lidé jsou ale neklidní a zavládla všeobecná nervozita a panika. V obchodech už není co koupit, vše bylo rozprodáno, na benzínových stanicích jsou dlouhé řady, lidé plánují kam případně utéci. Slovy hlavní koordinátorky oblasti: "Vidim a pocujem cez rozhovory, ze medzi ludmi je panika. V mestach, aj po dedinach sa ludia zasobuju potravinami, svieckami, vsade su dlhe rady k pokladniam, ludia kupuju vo vacsom mnozstve muku, krupy, cestoviny, olej, prakticky vsetky trvanlive potraviny. Kto ma deti kupuje plienky, ci zakladnu drogeriu. Na benzinkach stoja auta v dlhych radoch na tankovanie. V skolach sa neuci. Tu zatial kazdy caka ako sa situacia vyvinie."

Ivano-frankivská oblast:
Dětský domov sv. Mikuláše
Sestry z domova nám napsaly v 11:00: "Před pár minutami se ozývaly výbuchy kolem nás, kolem našeho Domova. Proto s dětmi utíkáme do bezpečnější části oblasti, na venkov. Máme 18 dětí od 2 do 17 let. Vše potřebné jsme si vzali s sebou, jídlo, hračky, učení pro děti." Odpoledne přišla další zpráva, že dorazily na bezpečnější místo, jsou v teple a zatím v pořádku.

Kyjev a Žytomyrská oblast:
Adopce na dálku a další projekty
Nemáme téměř žádné aktuální zprávy o konkrétních rodinách, zapojených do Adopce na dálku. Obecně lze říci, že lidé, žijící ve vesnicích mimo větší města jsou více v bezpečí. Nicméně Ovručský rajon (okres, kde většina rodin, zapojených do Adopce na dálku  z Žytomyrské oblasti žije) je velmi blízko severní hranice s Běloruskem, a tedy i právě probíhajících střetů. Koordinátorka pro Žytomyrskou oblast, žijící v Kyjevě, nám v 8 hodin ráno napsala: "Začala opravdová válka, zatím se snažíme zorientovat v situaci, nevíme, do kdy budeme mít internet." Z další partnerské organizace sídlící v Kyjevě jsme odpoledne dostali zprávu: "Střelba jde všude okolo, z města se nedá vyjet ani vyjít z domu. Naši muži odjeli na frontu. My raději sedíme v krytu, nad námi jde střelba."

Mariupol a Doněcká oblast:
Pomoc obětem konfliktu, Balíky základní pomoci, Důstojný život a další projekty
S partnery přímo z východní Ukrajiny jsme v kontaktu několik posledních dní. Dnes jsme si několikrát volali s ředitelem Caritas Mariupol o. Rostislavem Srinjukem. S ním se také snažíme zkoordinovat první akutní finanční pomoc. Poslední zprávy od něj zněly: "Mariupol se zatím brání, ale všude okolo jsou boje. Banky zatím fungují, ale už to nemusí trvat dlouho. Uvidíme, jak se situace vyvine dále a ozveme se po krizovém zasedání ředitelů Carita Ukraine." 

Lvov:
Partneři příležitostných aktivit
Večerní zpráva jedné z našich spolupracovnic na příležitostných společných aktivitách: "U nás je zatím klid, ale nevíme na jak dlouho. Lidé jsou ve stresu, na hranicích stojí obrovské fronty. Chystáme se poslat alespoň děti k Vám."

Oděsa:
Domov pro matky s dětmi
Z Oděsy od sester z Domova pro matky s dětmi jsme dostali zprávy v pátek 25. 2. 2022 ráno. Podařilo se jim odjet i s klienty domova za svými kolegyněmi do Ternopilu, kde mají domov důchodců. Oděsa je pod velkým tlakem, na moři jdou vidět ruské jednotky a ve městě probíhají nepokoje a střelba. V Ternopilu se bude podle všeho ostřelovat tamní letiště, domov důchodců není daleko od něj.

V reakci na eskalaci ozbrojeného konfliktu zintenzivňujeme pomoc lidem, kteří jsou jím zasažení. Přispějte na projekt Pomoc obětem konfliktu a zapojte se tak do pomoci těm nejpotřebnějším: č. ú.: 2800779701/2010, VS: 222.

Děti a sestry z Ivano-Frankivsku se přesouvají do bezpečí.
Děti a sestry z Dětského domova sv. Mikuláše v Ivano-Frankivsku se přesouvají na bezpečnější místo.