Zveme Vás na 4. Ukrajinský festival!
30. května 2019 Aktuality

Zveme Vás na 4. Ukrajinský festival!

Obecně platí, že Moldavsko je první a Ukrajina druhou nejchudší zemí Evropy. Od začátku roku tedy realizujeme nový projekt Kapacity pro rozvoj, kterým se zaměřujeme na tzv. posilování kapacit s našimi stávajícími i novými partnerskými organizacemi v těchto zemích. V první polovině roku jsme tedy za tímto účelem osobně navštívili organizace a partnery na Ukrajině i v Moldavsku.

Místo: Kostelní náměstí 2, Ostrava-centrum
Termín: 29. 6. 2018, 17:00
Kategorie: Koncert, Akce pro veřejnost, Výstava

Seznamte se s ukrajinskou kulturou

Zajímá Vás Ukrajina? Rádi byste se tam někdy podívali, ale zatím Vám to nevychází? Nezoufejte, každým rokem Ukrajina přijíždí sem za Vámi do Ostravy. V rámci Ukrajinského festivalu budete mít možnost i letos ochutnat tamní speciality, poslechnout si folklórní i moderní hudbu, koupit si výrobky, ozdoby i praktické předměty od ukrajinských umělců a dozvědět se něco zajímavého skrze dokumentární film či výstavu fotografií. Zároveň máte možnost setkat se s námi, pracovníky Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO, s našimi kolegy i s našimi partnery z Ukrajiny, se kterými spolupracujeme na většině projektů.

V sobotu 29. června rozezní centrum Ostravy již tradičně folklórní soubor Korále z Olomouce, který za doprovodu kytary a houslí představí ty nejkrásnější ukrajinské písně a skladby. Představí se také soubor lidové hudby Tjačivská muzika ze Zakarpatí a nově i dětský soubor národního tance Samocvity ze Lvova. Večer uzavřeme promítáním dokumentárního snímku Vzdálený štěkot psů, který se nám podařil získat od samotných producentů z Dánska. Dokument vypráví o každodenním životě vedle frontové linie na východní Ukrajině očima desetiletého Oleha.  Film byl za své autentické zpracování ověnčen několika mezinárodními cenami. Během celého dne budete mít možnost shlédnout výstavu fotografií „СІРА ЗОНА“ (Grey Zone – o životě v blízkosti bojové linie), zapůjčené od našich kolegů z Caritas Ukraine. Nabízet budeme již tradičně domácí boršč, který bude připraven zdarma pro všechny návštěvníky akce, a další občerstvení. Pro ty, kdo by si chtěl odnést něco drobného domů, se představí výrobci javořických dřevěných hraček, výrobci etno šperků a produktů z kukuřičného šustí. Nudit se nebudou ani děti, pro které jsme připravili praktické workshopy. Vlastnoručně vyrobené drobnosti si pak mohou odnést na památku s sebou.

Vstupné dobrovolné. Podrobný program naleznete na plakátku níže. Více informací pak v události na FB.
Děkujeme za podporu a těšíme se na společné setkání na festivalu, který bude i letos součástí Festivalu v ulicích!
Záštitu nad konáním festivalu převzal náměstek primátora statutárního města Ostrava, pan Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D