Zprávy z Žytomyrské oblasti: rodiny Adopce na dálku jsou v pořádku
30. března 2022 Aktuality

Zprávy z Žytomyrské oblasti: rodiny Adopce na dálku jsou v pořádku

Mnoho z našich dárců podporuje v rámci Adopce na dálku dítě z Žytomyrské oblasti v centrální části Ukrajiny. Jelikož jde o oblast přímo zasaženou probíhající válkou, dočasně jsme omezili fungování projektu v tomto regionu. Zájemce o podporu dítěte z této oblasti prosíme o trpělivost, nové smlouvy budeme uzavírat, až když si budeme jisti, že projekt bude fungovat zase jako dříve bez omezení. Smlouvy na podporu dětí, které již běží, ale nerušíme. Prostředky dárci mohou posílat dále beze změn. Rodinám je předáme, jakmile to bude fyzicky možné. Optimisticky předpokládáme, že během měsíce, dvou, tří se situace změní, podporovaným pak bude vyplacena podpora dohromady a zpětně za dané období. Tyto dočasné změny neplatí pro podporu dětí ze Zakarpatské oblasti, kde projekt Adopce na dálku funguje dále beze změny. S hlavní koordinátorkou pro Žytomyrskou oblast, paní Olenou, která žije v Kyjevě, jsme v pravidelném kontaktu. Níže vám přinášíme podrobné informace o situaci v Žytomyrské oblasti.

Na Ukrajině je 27 oblastí. Ve 12 z nich, včetně Žytomyrské oblasti, se bojuje. Dvě trasy z Kyjeva do Žytomyru kontroluje ruská armáda (tzv. Varšavskou trasu a Žytomyrskou trasu). Mosty na těchto cestách byly vyhozeny do povětří, několik vesnic bylo zničeno nálety a bombardováním. Tímto směrem probíhají boje pozemních sil Ukrajiny a armády ruské federace. Raketová palba je zde cílena z Běloruska. Z těchto důvodů, a také obecně kvůli bezpečnosti, není možné se fyzicky dostat k rodiám a rozdat jim podporu od českých dárců. Děti Adopce na dálku jsou z Ovručského okresu, který sousedí s Běloruskem. Vzdálenost jednotlivých vesnic k běloruské hranici je cca 5 - 35 km. Aktuální situaci bojů v jednotlivých oblastech Ukrajiny můžete sledovat na této mapě, která je každodenně aktualizována.

Ilustrační foto, Žytomyrská oblast

Koordinátorce Oleně se podařilo zkontaktovat téměř všechny rodiny, které jsou zařazeny do Adopce na dálku, alespoň ty, které mají telefony a ty, kteří sousedí s někým kdo má telefon, případně jsou z jedné vesnice a ví o sobě. Komunikace probíhá telefonními hovory, anebo přes aplikaci Viber od prvních dnů války. Všichni, které se podařilo zkontaktovat, jsou v pořádku. Rodiče většinou adekvátně rozumí situaci a doufají v brzké zlepšení a uvolnění atmosféry. Nikdo z dotázaných se nechystá evakuovat, většina z nich jsou existenčně závislí na místě, kde žijí, někteří na malém políčku nebo pár slepicích, praseti, koze, atd. Od začátku války se do zahraničí přesunuly 3 rodiny z Adopce na dálku z Žytomyrské oblasti, všechny případy nám paní Olena dala ihned vědět a my pak situaci individuálně komunikovali s jejich podporovateli.

Adopce na dálku v Žytomyrské oblasti probíhá především v Ovručském okrese

Celý okres Ovruč je stále kontrolován Ukrajinskými silami, nicméně hlavní regionální město Ovruč a jeho okolí, lesy a pole jsou poměrně často odstřelovány. Pohyb venku je pro jeho obyvatele a obyvatele okolních vesnic omezen zákazem nočního vycházení mezi 20:00 a 6:00 (někde do 7:00 nebo 8:00) a častým varováním před vzdušnými útoky, kdy se lidé musí schovat do krytů, sklepů nebo alespoň do svých domovů mezi dvě pevně stojící stěny. 

Vzhedem k situaci v místních obchodech a složitosti s výběrem peněz, případně s dopravením se do obchodu, se některé rodiny s paní koordinátorkou již domluvily na koupi potřebných a těžko dostupných produktů za peníze od jejich českých podporovatelů. Ty se snaží paní Olena nakoupit a sehnat v Kyjevě a přiveze je rodinám s prostředky pravidelné podpory jakmile to bude jen trochu možné.

Doplňující informace o situaci v regionu:

  • Ve městech funguje pár bankomatů, např.: v Ovruči dva a v Romanově také dva, ve vesnicích bankomaty buď nejsou, anebo nefungují.
  • Aktuální limit pro výběr hotovosti na osobu na den je 5000 UAH, na začátku války byl limit 500 UAH.
  • Pobočky bank nefungují.
  • V některých obchodech se dá platit kartou, ale ve většině přijímají jen hotovost. Navíc většina rodin, zařazených v Adopci na dálku nemají platební karty, protože za vedení účtu s kartou se platí poplatek 100-150 UAH měsíčně, což si nemohou dovolit.
  • Většina potřebných rodin má tzv. sociální kartu, která je zřízena státem zdarma a je možné na ni přijímat dávky soc. podpory. Je možné s ní i platit, ale jen omezený sortiment (jídlo, oblečení, léky…) a v současné situaci jen málo kde.
  • Obchodníci a podnikatelé se snaží vozit jídlo a produkty z velkých skladů z Žytomyru do svých malých obchůdků na vesnicích. Kvůli komplikacím s výběrem peněz a s platebními transakcemi velmi často zboží kupují tzv. „na sešit“ nebo-li na dluh a doufají, že budou schopni se s velkoobchody v budoucnu vyrovnat.
  • V obchodech základní potraviny a produkty stále ještě jsou, ale zásoby ve skladech se výrazně snižují a sortiment se rychle zužuje. Dětská výživa a potřeby pro děti docházejí nejrychleji. Ceny základních potravin vzrostly o 30 – 100%.
  • Oddělení ukrajinské pošty (Ukrpošta) fungují, vydávají korespondenci, balíky, důchody, dávky. Pobočky Nové pošty většinou nefungují.
  • Městská a meziměstská doprava až na pár výjimek nefunguje.
  • Některé čerpací stanice nejsou otevřeny, na některých došel benzín i nafta. Limit je 10 - 20l na jedno natankování, litr benzínu stojí cca 47 UAH.
  • Školy a školky jsou dočasně uzavřeny. Některé slouží jako ubytovny pro lidi, prchající z jiných regionů.
  • Situace ve vesnicích Bykivka, Tovšča, Marjanivka, Červoni Chatky a v dalších, je většinou klidnější než ve městech, kde hrozí i větší nebezpečí.

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj