Tříkrálové prostředky pomohly na Ukrajině a v Moldavsku
13. března 2025 Aktuality

Tříkrálové prostředky pomohly na Ukrajině a v Moldavsku

Díky Tříkrálové sbírce může Charita Česká republika spolu s diecézními a lokálními charitami vykonat mnoho dobra u nás, ale také v zahraničí. I Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské z tříkrálových prostředků každoročně pomůže mnoha potřebným lidem na Ukrajině a v Moldavsku. V roce 2024 na naši činnost ze sbírky připadlo 1 201 182 Kč. Co se nám díky těmto prostředkům na Ukrajině a v Moldavsku podařilo udělat? 

„Loni jsme z prostředků tříkrálové sbírky realizovali 9 projektů. Některé z nich plánujeme každoročně, jiné jsou jednorázové a reagují na aktuální potřeby našich partnerů na Ukrajině a v Moldavsku a na potřeby lidí, kteří se ocitli v nouzi,“ říká vedoucí střediska Miroslav Hodeček. K projektům, v jejichž financování jsou prostředky ze sbírky pravidelně významným podílem, patří například ty v Moldavsku. Jde o podporu Centra domácí péče svatá Maria v Grigorauce a pomoc jednotlivým seniorům a nemocným z regionu Singerei. V roce 2024 pracovnice centra poskytly zdravotní a sociální služby a služby domácí péče 227 klientům z vesnice Grigorauca, Petropavlovka a Kopačeny. Zdravotní sestra a sociální pracovnice je poskytují ambulantně v centru, ale i terénní formou v domácím prostředí potřebných lidí. V rámci programu Důstojný život bylo materiálně a finančně podpořeno dalších 12 seniorů.

Pomoc v Moldavsku
V Moldavsku podporujeme potřebné seniory v oblasti Singerei díky Centra domácí péče v Grigorauce a projektu
Důstojný život. (foto: Miroslav Hodeček, SHPaRS)

Z tříkrálové sbírky pravidelně pomáháme také například ve velmi chudé Žytomyrské oblasti na Ukrajině. V roce 2020 jsme zde rozšířili projekt Adopce na dálku, a právě díky prostředkům ze sbírky můžeme s našimi partnery projekt dále rozvíjet. V současné době zde pomáháme s českými dárci 90 konkrétním dětem a jejich rodinám. Kromě celkového chodu projektu jsme ze sbírky materiálně a finančně podpořili také 10 rodin v akutní nouzi. Adopce na dálku je zde velmi potřebná, rodiny často nemohou pokrýt základní životní potřeby, někdy se jedná i o problémové rodiny, kde se vyskytují patologické jevy, čímž nejvíce trpí děti.
Pomoc potřebným v Žytomyrské oblasti
                     Podpora chudých rodin a dětí v rámci projektu Adopce na dálku. Projekt v Žytomyrské oblasti realizujeme od roku 2020. (foto: archiv SHPaRS)

Našim partnerům ze Zakarpatské oblasti jsme v roce 2024 pomohli opravit dodávku, abychom mohli pokračovat v distribuci humanitární pomoci na východ země. Náš kolega o. Ivan z Novoselyce s ní v minulém roce vyrazil do Chersonské oblasti celkem pětkrát. Do Beryslavi a okolních ostřelovaných vesnic takto můžeme na pravidelné bázi dopravit základní potraviny, hygienu a jinou zdravotnickou a materiální pomoc, které mají tamní obyvatelé kritický nedostatek. „Situace zůstává obtížná. Pokračuje ostřelování pobřežních vesnic, lidé opouštějí své domovy a neví, kam jít. Ve vesnici Veliká Oleksandrivka je první bezpečnější místo, kde může příchozí rodina dostat jídlo, hygienu, teplé oblečení, právní a psychologickou pomoc,“ uvedl o. Ivan.

Nakládání balíků základní pomoci na východní UkrajinuNakládání a odvoz balíků základní pomoci do Chersonské oblasti. (foto: archiv SHPaRS)

V Novoselyci jsme podpořili chod Centra pro mládež, ve kterém mají děti možnost kvalitně trávit volný čas. Pomohli jsme s pořízením palivového dříví, s vrtem studny, s vybavením a pomůckami pro kluky a holky a financovali jsme také již osmý ročník příměstského Anglického tábora. Během školního roku v centru probíhají pravidelná setkání dětí, katecheze, schola nebo například společné aktivity k různým svátkům (den matek, Velikonoce, Mikuláš, atd.). O letních prázdninách v centru proběhl příměstský Anglický tábor pro děti z podhorských vesnic a také pro děti uprchlíků z východních oblastí. Tábor se konal 8. 7. do 13. 7. 2024 a zúčastnilo se ho cca 96 dětí. V letošním roce v centru pro mládež také žijí uprchlíci z východní Ukrajiny.

Anglický tábor v Novoselyci
Další ročník anglického příměstského tábora pro děti proběhl v podhorské vesnici Novoselyca v Zakarpatské oblasti. (foto: archiv SHPaR)

Kolegové z Tjačivské Charity (BF Caritas O. Chiry) od začátku války intenzivně pomáhají tzv. vnitřním uprchlíkům, kteří jsou nuceni opustit své domovy a často dorazí jen s nejnutnějšími potřebami. Díky tříkrálové sbírce jsme sedmi potřebným rodinám pomohli obstarat základní vybavení potřebné pro jejich každodenní život v novém prostředí. V Zakarpatské oblasti byla také podpořena léčba čtyř onkologicky nemocných lidí, o které se naši partneři z Tjačivské Charity starají. Byla jim zajištěna finančně náročná chemoterapie a následná léčba, kterou by si sami nemohli dovolit. Dále byli podpořeni tři studenti při jejich vysokoškolském studiu na Mukačevské a Užhorodské univerzitě.

Pomoc v Zakarpatské oblasti Pomoc uprchlíkům a nemocným v Zakarpatské oblasti. (foto: archiv SHPaR)

Z prostředků TKS jsme také pomohli sestrám z kongregace vtěleného slova, které podporujeme na více místech na Ukrajině. Například sestrám z Ternopilu jsme zakoupili zvedák na imobilní lidi, jezdící křeslo pro seniory, dekubitní matrace a další. Zboží bylo zakoupeno v ČR a převezeno do Domova pro seniory v Ternopilu. Podpořili jsme i chod Městečka milosrdenství v Dubovém a financovali některé aktivity pro děti a mládež. V městečku Kaluš již delší dobu pomáháme aktivním mladým lidem z tamní neziskové organizace. Letos jsme podpořili nákupem dalšího vybavení do rehabilitačního střediska pro traumatizované vojáky a lidi.

Podle jakého klíče se dělí finance TKS v naší diecézi?

Klíč pro rozdělení tříkrálových prostředků zůstává každý rok stejný a řídí se pravidly sbírky. Z 65 % finance pomáhají v místech, kde byly vykoledovány (zaslány s variabilním symbolem dané místní Charity) a podporují předem schválené charitní záměry. 15 % míří na projekty Diecézní charity ostravsko-opavské, 10 % pomáhá rozvojovým projektům v zahraničí, 5 % jde na podporu projektů Charity Česká republika a zbylých 5% tvoří zákonná režie sbírky.

Historie Tříkrálové sbírky

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001. Tříkrálová sbírka se stala nejúspěšnější sbírkou v České republice. Počátkem ledna děti převlečené za biblické tři krále lidem v ulicích oznamují, že se jim v Betlémě narodil Spasitel. Zpívají, přejí šťastný nový rok, předávají drobné dárky – kalendáře a balené cukříky – a píšou na dveře požehnání křídou. Přitom vybírají peníze do úředně zapečetěných pokladniček. Z nich jsou pak každoročně podpořeny stovky záměrů – drobných i větších projektů na pomoc lidem v nouzi. Od roku 2001 výnos sbírky každoročně stoupá.

Vážení přátelé, díky Tříkrálové sbírce můžeme každoročně pomoci mnoha potřebným lidem. Děkujeme vám všem, kdo jste se do ní v minulém roce zapojili. Koledování tří králů letos již skončilo. Pokud byste se ale ještě chtěli zapojit, můžete přispět online na stránkách www.trikralovasbirka.cz. Část výdělku půjde opět na naše projekty.


Tříkrálová sbírka

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj