Potom přijely ruské tanky a začalo bombardování, vypráví Jana z Buči, která uprchla na Zakarpatí
12. května 2022 Aktuality

Potom přijely ruské tanky a začalo bombardování, vypráví Jana z Buči, která uprchla na Zakarpatí

Během poslední cesty na Ukrajinu jsme se setkali i s uprchlíky z válečných oblastí, kteří dočasně pobývají v budově Charity Tjačiv, se kterou dlouhodobě spolupracujeme na různých projektech v Zakarpatské oblasti. Jednou z nich je i paní Jana z městečka Buča v Kyjevské oblasti, které se zde podařilo s dvěma dětmi a dalšími příbuznými uprchnout.

V první polovině května jsme navštívili Ukrajinu, cíleně Zakarpatskou oblast. Kromě toho, že jsme do auta samozřejmě vzali i materiální a potravinovou pomoc, měla cesta spíše koordinační a strategický charakter. Na plánu byly schůzky s našimi partnery, ale i s představiteli místních církví a Zakarpatské oblastní rady, se kterými jsme jednali další kroky v pomoci lidem zasaženým válkou.

V budově Charity Tjačiv jsme se potkali s paní Janou z Buči, které se podařilo z obléhaného území uprchnout hned z počátku ruské invaze. "Náš region byl okupován od 24. února. V noci nás vzbudily boje u Hostomilu, což bylo nedaleko od nás. Utekli jsme s rodinou k babičce do její vesnice, která je o kousek dále, ale tam už 26. února přijely ruské tanky a začalo letecké bombardování," vyprávěla paní Jana. "S rodinou, s kmotrami a rodiči jsme seděli ve sklepě a nad námi vybuchovaly střely z minometů, tanků, gradů a jiných zbraní. Po pár dnech se nám podařilo uprchnout," popsala dále dramatické okolnosti útěku. 

Paní Jana s rodinou v budově Charity Tjačiv Pomoc uprchlíkům Charita Tjačiv Pomoc uprchlíkům Charita Tjačiv

Spolu s dvěma dcerami Uljanou (6 let) a Dajanou (1,5 roku) a s dalšími utíkaly co nejdále od zuřících bojů, až do Zakarpatské oblasti. Do městečka Tjačiv dorazily 2. března a lidé je odkázali na místní Charitu. "Velmi nám pomohli, ať už se jedná o hygienu, oblečení nebo ubytování. Díky paní Anně a díky Charitě můžeme relativně v klidu dočasně žít tady v Tjačivu," s povděkem dodává paní Jana s mladší dcerou v náručí.

V budově Charity Tjačiv žijí aktuálně 4 ženy a 6 dětí, jenž uprchly před válkou. "Všichni jsou z Kyjevské oblasti. Jejich muži byli povoláni vojenským úřadem a momentálně slouží v ukrajinské armádě," vysvětluje koordinátorka místní charity Anna. V Zakarpatské oblasti je nyní celkově zhruba 400 000 uprchlíků z válečných regionů. Mnoho z nich nemá nic, jen to, co si stihli v rychlosti nabalit do tašky. Naši kolegové z Charity Tjačiv pomáhají denně až padesáti potřebným lidem na útěku. Ti nejvíce potřebují potraviny, léky, hygienické a zdravotní pomůcky, oblečení, dětské potřeby, ale také klid, psychologickou pomoc a podporu v těžké situaci.

Paní Jana s dcerou v náručí

Děkujeme vám všem za podporu, kterou v této době projevujete potřebným. Velmi si vážíme vaší obětavosti a ochoty pomáhat. Finanční pomoc je stále potřebná, přispět můžete v celostátní sbírce nebo podpořte náš dlouhodobý projekt pomoci obětem konfliktu.

Pomozte lidem zasaženým válkou:

č. ú.: 2800779701/2010

VS: 222 - Pomoc obětem konfliktu

(transparentní účet)

Přispějte pomocí darovací brány:

DAROVAT HNED

Pomoc obětem konfliktu