Podpořte náš nový projekt - Domov pro matky s dětmi v Oděse
13. října 2020 Aktuality

Podpořte náš nový projekt - Domov pro matky s dětmi v Oděse

Vážení přátelé, pomozte s námi matkám v nouzi, těhotným a dětem skrze náš nový projekt! Začali jsme podporovat Domov v Oděse, který pomáhá maminkám s dětmi a těhotným dostat se z ulice a z životní nouze. Přispějte libovolnou částkou a pomáhejte s námi!

Domov pro matky s dětmi v Oděse provozují sestry z Kongregace vtěleného slova. Se sestrami z tohoto řádu už několik let spolupracujeme i v Ivano-Frankivsku, na provozu Dětského domova sv. Mikuláše. Sestry v Oděse do domova přijímají maminky, těhotné ženy a děti, které by jinak musely žít hluboko pod hranicí chudoby. Často jde o lidi bez domova, handicapované či nemocné matky, které se bez pomoci nemohou o sebe a své děti starat. S vašim libovolným příspěvkem pomůžeme sestrám zajistit střechu nad hlavou, jídlo, oděv, léky, psychologickou a duchovní podporu pro ženy, které se ocitly v krizové situaci.

"Pro lidi v krizové situaci je důležitý pocit bezpečí..."

Domov leží ve vesnici Vapnjarka asi 12 km od Oděsy. Sestry se na naše středisko obrátily s prosbou o pomoc a podporu v roce 2019 v konkrétním případě jedné potřebné maminky. Té jsme společně pomohli z její nesnadné situace, což vedlo k oboustranným úvahám o další a trvalejší spolupráci. Domov pomáháme provozovat skrze finanční a materiální podporou od léta roku 2020. Společně s vámi chceme sestrám pomoci s každodenním provozem, ale i s mimořádnými výdaji, které se při pomoci potřebným tu a tam objeví. Pro více informací a přiblížení fungování domova přinášíme rozhovor s jeho vedoucí - sestrou Marií.

Jak dlouho domov provozujete a jaké byly začátky?

Výstavbu Domova jsme zahájily v roce 2012 a od roku 2016 poskytujeme základní služby potřebným příchozím maminkám a jejich dětem. Spolu s nimi v domě i bydlíme, pracujeme, žijeme. Cítily jsme potřebu domov otevřít, přestože nebylo a není dostatek prostředků. V Oděse a jejím okolí je mnoho samotných matek nebo těhotných, které se prostě nemohou starat o své děti a tak bezvýchodnou situaci často řeší nejrazantnějšími způsoby.

Jak příchozím těhotným ženám a maminkám s dětmi pomáháte?

Příchozím potřebným lidem, kteří často přišli ve svém životě úplně o vše, se nejprve snažíme zajistit všechny základní potřeby, mezi které patří střecha nad hlavou, teplo, voda, postel, jídlo, hygiena, oděv, dokonce i léky a základní zdravotní ošetření...a dále poskytnout duchovní podporu a pocit bezpečí, který je pro lidi, jenž se ocitli v krizové situaci a na pokraji sil tolik potřebný. Žijeme s matkami jako jedna rodina. Snažíme se s nimi trávit čas a formovat je jako osobnosti, aby se rozvíjely komplexně - duchovně, morálně a kulturně. Nejdůležitější je přivést je k odpovědnosti za sebe, své děti a svůj další život.

Kolik vás v domově bydlí a jakou máte kapacitu pro případné příchozí?

V současné době u nás žije 5 maminek se svými dětmi. Maximální kapacita je 10 žen s dětmi. A my sestry, které zde žijeme a o potřebné se staráme, jsme 3.

Jak je provoz vašeho domova náročný? 

Pro nás sestry je to náplní našeho života. Žijeme s potřebnými 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Co se týče financí, je to pro nás dost náročné. Roční rozpočet je něco přes 5000 USD. Na každou ženu jsou potřeba zhruba 4000 UAH na měsíc. Do této částky se vejde vše: jídlo, léky, péče, komunální náklady, benzín na odvoz dětí do školy, atd. Finance lepíme, jak se dá. Vážíme si každé podpory. S vaší pomocí snad pokryjeme vše tak, aby byla naše pomoc co nejkvalitnější a nejefektivnější.

Pokud chcete sestry a potřebné ženy podpořit, můžete to udělat hned! Vašim libovolným finančním příspěvkem podpoříte všechny maminky s dětmi, které v domově žijí (nejedná se o pomoc konkrétnímu dítěti/člověku, jako u projektu Adopce na dálku nebo Důstojný život). Přispět můžete skrze níže umístěnou darovací bránu a nebo převodem na náš transparentní bankovní účet č.ú.: 2800779701/2010 (Fio banka, pobočka Ostrava, Nádražní 39, 702 00, Ostrava), VS 111 – Podpora Domova pro matky s dětmi v Oděse.

Moc vám děkujeme za vaši přízeň. Pro více aktuálních informací sledujte náš web, náš facebook a nebo se přihlašte k odběru našeho zpravodaje, aby vám nic neuniklo.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj