O cestování na Ukrajině s vedoucí SHPaRS Veronikou Mechovou
27. září 2018 Aktuality

O cestování na Ukrajině s vedoucí SHPaRS Veronikou Mechovou

Ukrajina, je cestovateli často opomíjenou zemí, přesto že má co nabídnout. A to jak návštěvníkům s batohem na zádech, kteří upřednostňují nízkonákladové cestování, tak lidem, kteří si potrpí na určitý komfort. Ukrajina je totiž krásná, chutná, dostupná, živá a v neposlední řadě i plná kontrastů. O tom, jak se na Ukrajině cestuje, jsme si povídali s vedoucí SHPaRS Veronikou Mechovou.

Veroniko, na Ukrajinu jezdíš už více než 12 let a to jak pracovně, tak soukromě. Určitě jsi navštívila a zažila kde, co a znáš tu zemi, jako své boty. Je ještě něco, co tě překvapuje nebo co je pro tebe nové, co tě dokáže zaskočit?

Určitě bych neřekla, že Ukrajinu znám jako své boty, to ne. Neustále mne něco překvapuje a neustále objevuji nová a inspirativní místa a lidi v nejrůznějších koutech Ukrajiny. Co mě nepřestane překvapovat je, že na Ukrajině často neplatí to, co si domluvíte. Termíny či hodiny jsou jen „orientační“. Pro člověka jako já, který je naprostý systematik a musí mít vše předem domluveno, znát termíny, deadliny a hodiny, je tento přístup zničující. Snažím se na to zvykat, v mnohém jsem již polevila, ale zarazí mne to téměř vždy, když něco neplatí nebo není v daném termínu. To se Vám může stát i u domluveného transportu či hotelu.

Kontrasty Ukrajiny

Po cestě na Zakarpatí...

Ukrajina je obrovská země, což si lidé málo kdy uvědomují. Zakarpatí je jen jedna z 24 oblastí (odpovídá našim krajům). Byla jsi ve všech? Odlišují se od sebe jednotlivé oblasti?

Tuším, že jsem ve všech byla, ale ne všechny jsem si stihla užít a prohlédnout. Některé jsem doslova profrčela při přesunu někam jinam. Ano, oblasti se liší, ať už v tom, co se zde pěstuje nebo v tom, jak se zde připravuje jídlo. Liší se taky třeba stylem výšivky na oblečení či ubrusech a tradicemi. Oblasti u Černého či Azovského moře se liší také klimatem.

Proč Ukrajinu navštívit? Jaké jsou hlavní důvody, anebo lákadla pro cestovatele?

Protože je to krásná země, která má co nabídnout. Ukrajina nabízí svým návštěvníkům jak luxus a komfort, tak i adrenalinové a netradiční zážitky pro ty, kteří se naopak civilizaci a luxusu chtějí vyhnout či od něho utéct. Na Ukrajině naleznete hory, řeky, solená jezera, teplé léčivé prameny, dvě moře, velkoměsta, horské vesničky, sportovní vyžití, prostor pro zklidnění mysli i duše v klášterech či sakrálních památkách, jsou zde památky UNESCO, chutná kuchyně, přátelský přístup a nekončící pohostinnost.

To co můžete zažít na Ukrajině při svých cestách, jinde nezažijete.

Kontrasty Ukrajiny

Mezi Čechy je známá právě především Zakarpatská oblast. Koločavu, hrob Nikoly Šuhaje a okolní poloniny zná poměrně dost lidí. Proč by měli turisté a cestovatelé navštívit i jiná – vzdálenější místa?

Protože Ukrajina není jen Zakarpatí…

Je jednoduché se na Ukrajinu dostat? A jak je to s cestováním na místě? Je lepší využívat vlaky, autobusy, mít vlastní auto? Nebo existuje nějaký jiný výhodnější způsob?

Co se týče cestování na Ukrajinu, tak to lze nejrůznějšími způsoby. Kdo chce pohodlí, může jet autem, musí ale mít potřebné dokumenty a pevné nervy při přechodu hranic zpět do EU. Kdo chce cestovat úplně bez starosti, může využít přímé autobusy z ČR nebo i vlak přes Slovensko. Samozřejmě létají i letadla.

Pro cestování po Ukrajině pak existuje několik variant. Síť železnic je na Ukrajině poměrně široká a vlakem se dostanete téměř všude. Do vzdálenějších destinací můžete využít nočních lůžkových vlaků, které nabízí uspokojivé podmínky. Autobusy či místní maršrutky také jezdí po celé zemi, ale je horší sehnat jejich jízdní řády či  se do nich natlačit, přestože máte jízdenku či místenku. Auto je fajn, protože se můžete svobodně přesunout, kam potřebujete. Ceny benzínu jsou o trochu nižší než u nás, ale pomalu se na ně dotahují. Je ale potřeba mít na paměti, že Vaše auto dostane po místních komunikacích trochu zabrat. Nebo co já ráda využívám po Ukrajině je spolujízda, jako blablacar, či alternativní taxi jako Uklon. Samozřejmě existují i normální taxi, ale jejich ceny rostou či se velmi liší.

Kontrasty Ukrajiny

Turisté na Náměstí nezávislosti v Kyjevě

Dá se na Ukrajině pohybovat stopem?

No, dá. Lidé zde běžně stojí u silnic a stopují auta, která je přiblíží nebo dovezou do místa určení. Ale je to takový jiný stop. Lidé už většinou ví, kolik stojí přesun na danou vzdálenost a tolik peněz nechají řidiči auta, které jim zastavilo. Děje se to z důvodu, který jsem psala, že maršrutky či autobusy jezdí málo nebo jsou plné.

A jak je to s Ukrajinskými cestami? Říká se, že jsou v hrozném stavu…

Jak které. Hlavní tahy jsou v některých místech lepší než u nás, v některých se pomalu opravují, a někde je to vysloveně katastrofa. V odlehlých či horských vesnicích je to většinou díra na díře a ujet pár kilometrů  může trvat nepřiměřeně dlouho. Cesty jsou zpravidla horší po zimě. Bezpečnosti na silnicích také nepřidává to, že jsou jen velmi málo osvětleny a chodci či cyklisté nemají svůj vyhrazený pruh. Na ukrajinských komunikacích dochází často k velmi vážným a smrtelným nehodám.

Je Ukrajina bezpečnou zemí? Měl by se tam mít člověk před něčím na pozoru?

Ukrajina ze svých 90% teritoria bezpečná. Ve zbytku země je válečný konflikt, kde bezpečno není, ale většinou se civilista ještě ze zahraničí nemá šanci do těchto míst dostat. Dalším nebezpečím z tohoto plynoucím je, že se na Ukrajině nyní pohybuje velké množství zbraní, které nejsou evidovány a kontrolovány.

Jinak je bezpečnost na Ukrajině stejná, jako všude jinde. Například já dodržuji stejná bezpečnostní pravidla, jako všude jinde ve světě, aby se mi nic nestalo a díky Bohu, se nám zatím nic vážnějšího při cestách nestalo. Je dobré také mít na paměti, že na Ukrajině jsou rozšířeny nemoci jako HIV, hepatitida, tuberkulóza…

Prozraď tvá oblíbená místa, kam se ráda vracíš, kde se ti líbilo nejvíce?

Líbí se mi téměř všude, ale jsou místa spojená s hlubším prožitkem, jako třeba: pohled na široký Dněpr, téměř odkudkoliv, dech-beroucí výhledy z rozlehlých polonin s plnou pusou borůvek, posezení pod mohylou Ševčenka v Kanivu, nejlepší kafe v malé kavárničce v historickém centru Lvova, mše svatá v Ternopilské katedrále, procházka v tiché úctě kolem památníků zemřelých po Majdanu Nezávislosti v Kyjevě, společné přečkávání střelby ve sklepech s lidmi žijícími na Donbasu, pohled z kopce za farou s místními dětmi v Novoselyci na Zakarpatí, náhodná návštěva kina v Mukačevu či opery ve Lvově, meloun koupený a hned snědený při nekonečných cestách u Chersonu, do poloviny stržený most v Tyachivu, sezení na jeho okraji, kývání nohou a zírání do Rumunských lesů…a sousta dalších míst spojených s příjemnými zážitky.

Existuje ještě místo, kde jsi nebyla a ráda by ses tam podívala?

Je spousta míst, kde jsem nebyla a vidět bych chtěla vlastně všechno. Na Ukrajině mě zajímá vše a ve všem se dá najít něco zajímavého. Například jsem nebyla na Krymu, to jsem nestihla, ale věřím, že se na něj ještě někdy pod ukrajinskou vlajkou podívám.

Kontrasty Ukrajiny

Historické centrum Lvova

Ukrajina je známá pro svou výbornou domácí kuchyni. Co by jsi doporučila okusit? A jak je to s pitím vodky, je to tam na denním pořádku, jak se traduje?

Kuchyně je na Ukrajině jedna z nejchutnějších, co jsem poznala. Samozřejmě si musíte dávat pozor, kde a co jíte, ale pokud máte možnost jíst v rodině, u přátel nebo v ověřené restauraci, jídlo bývá čerstvé, domácí, s láskou připravené a hlavně je ho vždy hodně. Ukrajinská pohostinnost je pověstná. Doporučila bych okusit vše, a to zejména boršč, varenyky, deruny, ukrajinské salo (špek), kvašené okurky a rajčata, pelmeně, bograč a taky ukrajinské sladkosti.

A jak je to s pitím vodky? Myslím, jako všude jinde, někdo ji užívá denně a někdo se ji nedotkne. Ale je pravda, že často i pracovní jednání či oficiální schůzky jsou zahajovány či prokládány tosty (přípitky), což u nás až tak běžné není. Našim dobrovolníkům však vždy doporučujeme užívat vodku při pobytu na Ukrajině, jako desinfekci a pomocníka při trávení.

Kontrasty Ukrajiny

Výhled na řeku Dněpr

Je Ukrajina turistická země? Má člověk šanci potkat tam ostatní zahraniční turisty?

Myslím, že Ukrajina čím dále tím více turistickou destinací je. Postupně se boří převládající stereotypy o této zemi, lidé se přestávají bát a objevují krásy Ukrajiny. Turisty potkáte v metropoli, davy turistů jsou ve Lvově, Oděse, přibývá pěších turistů v Karpatech, stejně jako motorkářů či řidičů kvadrocyklů, kteří brázdí hory i silnice. V zimě zde jezdí čím dál více turistů na lyže. Třeba na Bukovel je vyhledávaná destinace pro lyžaře. A jak už si zmiňoval, v Koločavě jsou na denním pořádku turisté z Čech.

Máš na závěr nějaké cestovatelské tipy pro lidi, kteří by Ukrajinu rádi navštívili, ale ještě tam nikdy nebyli?

Můj tip je rozhodně se nebát a vyrazit, Ukrajina Vás nezklame. A co sebou? Z praktických věcí hlavně platný cestovní pas, pojištění, základní léky, nějakou slivovici jako desinfekci, něco málo peněz, nejlépe eura či dolary, a víc vlastně nepotřebujete. Na Ukrajině se dá levně nocovat v hotelech anebo si vzít spacák, pokud někdo plánuje hory.

No a pokud jedete autem je potřeba se vybavit trpělivostí na hranice a nepřevážet nic ze zakázaných surovin.

Projekt „Kapacity pro rozvoj“ je podpořen v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj