Na Ukrajině proběhl již čtvrtý anglický tábor pro děti
12. srpna 2020 Aktuality

Na Ukrajině proběhl již čtvrtý anglický tábor pro děti

Minulý týden proběhl Anglický tábor pro děti na Zakarpatí. Navázali jsme tak na předchozí velmi úspěšné ročníky, tábor se konal již počtvrté v řadě. Týdenní příměstský tábor, který probíhal ve vesnici Novoselycja, nabídl dětem z okolních podhorských vesnic lekce základní anglické gramatiky, slovní zásoby, anglické hry, dílny i výlety do okolí.

Na začátku roku se nás všech nějakým způsobem více či méně dotkla koronavirová situace u nás, v Evropě i ve světě. Jinak to nebylo ani v našem středisku, právě pro naši působnost v zahraničí. Nemožnost vyjet na Ukrajinu a do Moldavska a nemožnost setkat se s našimi partnery a s potřebnými v daných zemích velmi ovlivnila naši činnost a projekty naplánované na rok 2020. Některé z aktivit jsme museli přetransformovat do on-line prostoru, některé zredukovat, jiné úplně zrušit. Mysleli jsme si, že podobný osud čeká i tolik úspěšný a oblíbený Anglický tábor pro děti na Zakarpatí. Nakonec nás ale napadlo spojit se s našimi dlouholetými a důvěrnými partnery a známými - s Řeckokatolickou farností v podhorské vesnici Novoselycja v čele s otcem Ivanem. Těm se podařilo oslovit Olexandru, Kristýnu, Bohdanu a Simonu, mladé a energické lektorky a animátorky a tábor tak opravdu zorganizovali.

Pozvánka na čtvrtý Anglický tábor pro děti na Zakarpatí

Tábor s názvem "Your way to God" začal v pondělí 3. srpna 2020. Ještě ten den přišlo mezi 50 a 60 dětmi, které projevili přání se táboru účastnit. Počet dětí každodenně kolísal v tomto rozmezí, jelikož jde o příměstský a nezávazný tábor. Děti byly rozděleny na 2 skupiny, starší a mladší. Každý den se odehrával podle předem připraveného programu. Každé ráno začínalo modlitbou a rozcvičkou, poté děti pracovaly ve skupinách. Celý program se týkal Bible. Každá katecheze měla svoje téma a každý den měl své heslo. Protože šlo o tábor anglický, každý den probíhaly hodiny anglického jazyka, na kterých se mladší učili nová slovíčka a věty a starší se zdokonalovali v anglické konverzaci. Každý si ale z daného dne vždy odnesl něco nového. V úterý dobrovolníci učili děti plést růžence a přívěšky. Ve středu se hrála hra "Kvést", kdy děti museli řešit různé zajímavé úkoly. Další den se jeli účastníci tábora koupat do bazénů v Solotvinu a v pátek se odehráli Olympijské hry mezi jednotlivými skupinami. Děti dostávali každý den zmrzlinu, meloun, džus a oplatky, prostě to, co mají nejraději.

Během těchto taborovych dní se děti naučil y něco nového o Bibli, zopakovali si základní témata anglické konverzace, ale co je hlavní, každý si odpočinul nejen fyzicky ale i duchovně. Tábor byl završen velikým loučením, které se odehrálo poslední den.  Všichni shlédli vzpomínkové video, jehož aktéry byly samotné děti, zazpívali si hymnu tábora a každý dostal na závěr táborový dárek, jehož součástí byl i malý Nový Zákon a Ikonka.

Tábor mohl proběhnout také díky Tříkrálové sbírky.

Anglický tábor v Novoselyci  Anglický tábor v Novoselyci  Anglický tábor v Novoselyci

Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci

Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci

Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj