Na Ukrajině proběhl další Anglický tábor pro děti
12. července 2022 Aktuality

Na Ukrajině proběhl další Anglický tábor pro děti

Na začátku července se uskutečnil, navzdory současné nelehké situaci na Ukrajině, šestý ročník Anglického tábora pro děti. Týdenní příměstský tábor proběhl ve vesnici Novoselica v Zakarpatské oblasti. Nabídl dětem z okolních podhorských obcí, ale i dětem uprchlíků z Kyjevské, Charkovské a Dnitropetrovské oblasti, lekce základní anglické gramatiky, slovní zásoby, hry, dílny a další.

Na Ukrajině proběhl další Anglický tábor pro děti. Hned první den se programu zúčastnilo 45 dětí. Další dny se docházka různila podle toho, jak se zpráva o akci rozšířila po okolí mezi ostatní. Obyčejně ale došlo každý den okolo 50 dětí. Zvláštností tohoto ročníku byl fakt, že se tábora neúčastnily jen děti místní, ale také děti z Kyjevské, Charkovské a Dnitropetrovské oblasti. V regionu je totiž mnoho rodin, které uprchly před válkou a jejími následky do bezpečnější západní části Ukrajiny. Celkově je na Zakarpatí dle statistik téměř půl milionu tzv. vnitřně přesídlených osob z válečných oblastí.
 
Tábor je vždy příměstský, takže program pro děti trvá od rána do odpoledních hodin. Organizovat jej pomáhají naši partneři z Novoselyce. Letos se o volnočasové aktivity, hry, ale i lekce angličtiny staralo pět místních animátorů Jaroslav, Bohdana, Saša, Elena a Serhij. Cílem bylo dětem nabídnout hlavně zábavný program, při němž se mohou naučit nová anglická slovíčka a fráze, ale také užít si pobyt venku, čas s ostaními dětmi a přijít na jiné myšlenky, než na válku, která v zemi probíhá.
 

Otec Ivan Zubalskyj, který je knězem v řeckokatolické farnosti v Novoselyci, a který je se svou farností v mnoha projektech našim dlouholetým partnerem komentoval hlavní poslání letošního tábora: "Tento rok byl tábor jiný právě vzhledem k současné těžké situaci, kterou zde na Ukrajině všichni denně prožíváme. Jeho důležitost pro děti tak ještě vzrostla. Mít čas a prostor na hry s ostatními, na učení se něčeho nového, a mít možnost aspoň na chvíli sejmout stres a zbavit se myšlenek na válku, je obrovská hodnota, kterou tento tábor měl", a poděkoval také za naši spolupráci: "Vyjadřuji upřímné poděkování pracovníkům Diecézní charity ostravsko-opavské, českým dárcům, animátorům a všem dobrým lidem za pomoc při chodu tábora a dětem za hojnou účast."

Anglický tábor pro děti na Zakarpatí byl podpořen v rámci Tříkrálové sbírky. Děkujeme všem, kteří se o letošní tábor zasloužili a všem dětem přejeme hodně štěstí, zdraví a co nejdřívější návrat do normálního života bez obav z války a jejích následků!

Anglický tábor v Novoselyci  Anglický tábor v Novoselyci  Anglický tábor v Novoselyci

Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci   Anglický tábor v Novoselyci

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj