Mikulášská nadílka 2020 udělala radost potřebným dětem na Ukrajině
6. ledna 2021 Aktuality

Mikulášská nadílka 2020 udělala radost potřebným dětem na Ukrajině

"Některá přání splnit nedokážeme, jiná ano!" S tímto heslem jsme se letos rozhodli opět zorganizovat Mikulášskou nadílku pro potřebné děti na Ukrajině. Cílem tohoto projektu je vnést alespoň trochu radosti do života dětem, které musí vyrůstat v prostředí stále trvajícího ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny, anebo v nevyhovujících podmínkách v jiných chudých oblastech. Svátek sv. Mikuláše se tam slaví podle juliánského kalendáře o něco později než u nás, a sice 19. prosince. Na začátku listopadu jsme tedy začali s kolegy připravovat již čtvrtý ročník této akce, jenž byl ale z více úhlů pohledu jiný, než ty předešlé...

Rozdávání balíčků Mikulášské nadílky 2020
Oleh (10 let) z vesnice Novi Velidniky v Žytomyrské oblasti si přál jízdní kolo. Přání se mu splnilo. Foto: archiv SHPaRS
 

Tak jako většinu lidí i naše středisko a naši činnost v posledním roce výrazně ovlivnila koronavirová situace ve světě. Vzhledem k nemožnosti volně cestovat jsme museli některé projekty hodně přizpůsobit nastalým podmínkám a vše, co šlo, převést do on-line prostoru. Stejně jsme nakonec museli postupovat i s Mikulášskou nadílkou 2020, která proběhla částečně on-line. Bohužel jsme nemohli fyzicky převézt dárečky od českých dárců na Ukrajinu, jedinou možností bylo zorganizovat finanční sbírku. To ale nic nezměnilo na štědrosti vás českých dárců. Vybralo se mnohem více prostředků, než jsme čekali, celkem 235 860 Kč. A tak jsme spolu s našimi partnery na Ukrajině mohli pořídit vše, co si děti přály a obdarovat kromě zveřejněných 50 dětí ještě dalších 100 a pomoci jedné velmi potřebné rodině. I jménem všech obdarovaných děkujeme!

Druhou změnou oproti minulým ročníkům bylo rozhodnutí obdarovat kromě dětí na východě Ukrajiny, kde stále probíhá ozbrojený konflikt, který ovlivňuje životy mnoha lidem, i děti z velmi chudé Žytomyrské oblasti. V této části Ukrajiny, nedaleko nechvalně známého Černobylu, v posledních letech nově intenzivně působíme i v rámci jiných projektů (např.: Adopce na dálku), jelikož jsme se při osobních návštěvách přesvědčili, v jak hrozných a nevyhovujících podmínkách některé potřebné děti a jejich rodiny žijí. Při vyhlášení sbírky na Mikulášskou nadílku 2020 jsme tak měli zveřejněných 25 dětí s jejich přáními z Donětské oblasti na východě Ukrajiny a 25 dětí z Žytomyrské oblasti. Nakonec se však celkově podařilo obdarovat více než 150 dětí z těchto dvou oblastí!

Obdarované děti

Makar (5 let), Viktoria (11 let) i Kristinka (5 let) dostali to, co si přáli, stejně jako ostatní děti. Foto: archiv SHPaRS

Dárečky od českého sv. Mikuláše dorazily potřebným dětem na Ukrajině s mírným zpožděním. A to ke konci prosince v době, kdy většina z nás tady v Česku již slavila Vánoce a příchod Nového roku. Naši ukrajinští partneři pořídili za zaslané finance všechny potřebné dárky, zabalili je a pečlivě popsali konkrétními jmény dětí a jejich věkem. Poté je naložili do aut a rozvezli na místa předávání. Někdy se rozdávalo ve škole, na internátě, v dětském domově, jindy jeli naši partneři přímo domů k jednotlivým dětem. 
Na Mikulášské nadílce 2020 jsme spolupracovali s dvěma organizacemi. V Donětské oblasti na východě to byla ukrajinská charita Caritas Mariupol a v Žytomyrské oblasti nám pomohla organizace Mezinárodní unie dobrovolníků Ukrajiny. S lidmi obou organizací se známe již několik let a spolupracujeme s nimi dlouhodobě na několika dalších projektech (např.: Adopce na dálku, Pomoc obětem konfliktu, Balíky základní pomoci, aj.).
Rozdávalo se ve dvou oblastech

                         Letos se dárečky rozdávaly dětem z Žytomyrské oblasti nedaleko Kyjeva a z Donětské oblasti na východně Ukrajiny.

V Žytomyrské oblasti naši partneři rozdali dárečky dětem ve vesnicích Velidniki, Pidvelidniki, Zaboloti, Pokaliv, Poliske, Koptivšina, Čerevky, Zalužne, což jsou všechno místa nedaleko regionálního města Ovruch. Na východě Ukrajiny v Donětské oblasti byly obdarovány děti z Mariupole, Priazovskeho, Starohnativky a z Hranitného. Jelikož jsme ani my sami letos nemohli být fyzicky přítomni při rozdávání dárečků dětem, přidáváme alespoň poděkování od Valerije Harmaš, projektové koordinátorky z Charity Mariupol, která spolu se svými kolegy předala Mikulášské balíčky dětem z východní Ukrajiny:

"Den sv. Mikuláše nám letos přinesl nečekané překvapení. Díky Diecézní charitě ostravsko-opavské a také štědrosti vás českých dárců jsme mohli obdarovat mnohem více dětí, než jsme plánovali. Tradice rozdávání dárků pro děti nám každý rok dává příležitost být takovými malými pomocníky svatého Mikuláše. Pro náš tým je tato příležitost přinést dětem radost a dát jim přesně to, co si přáli a o čem snili, velkým osobním zážitkem. Rozdávání bylo výjimečné také proto, že se děti kvůli karanténním omezením letos nemohli zúčastnit žádných Mikulášských a prázdninových akcí, a tak pro ně byla naše Mikulášská návštěva velmi radostně přijímána přímo u nich doma. Dětské emoce byly velmi silné a velkou radost projevili také jejich rodiče. Děti s radostí ukazovaly dárky všem okolo, dělily se o sladkosti a některé ihned začaly jezdit na kolech, přestože byly ještě uvnitř. Tento rok Den sv. Mikuláše přinesl dětem a rodičům spoustu radosti. Upřímně děkuji za sváteční zázraky pro děti z východní Ukrajiny!"

Obrázky dětí jako poděkování

Rozradostněné obdarované děti namalovaly českým dárcům obrázky jako poděkování.

Dle slov našich partnerů bylo rozdávání velmi emotivní. Všechny děti dostaly přesně to, co si přály, žádný dárek nechyběl. Naopak bylo jich připravených několik navíc a ty byly předány dětem, které jsme postupně s rostoucí vybranou částkou mohli do seznamu dětí přidat. Jejich radost při rozbalování byla obrovská. Balíčky obsahovaly panenky, autíčka na ovládání, hry, knížky, jízdní kola, sladkosti, boty, bundy, ale i telefony nebo tablety, které jsou nyní velmi potřebné, aby děti mohly pokračovat ve studiu i při distanční výuce. 

Mikulášskou nadílkou 2020 jsme navázali na velmi úspěšné předchozí tři ročníky. Letos se nám díky štědrosti Vás, českých dárců, podařilo získat 235 860 Kč. Dárky a pomoc jsme rozdali více než 150 dětem. Radost obdarovaných tak tedy byla doslova více než trojnásobná oproti původnímu počtu dětí.

Odkaz na kompletní fotogalerii z předávání Mikulášské nadílky naleznete ZDE.

Reportáž České televize o tom, jak probíhaly přípravy na Mikulášskou nadílku 2020:

Reportáž České televize

Moc děkujeme Vám všem, kteří jste podpořili Mikulášskou nadílku, anebo jste na nás a na potřebné děti třeba jen vzpomněli. A předáváme také veliké díky od všech obdarovaných!

MN 2020 infografika