Mikuláš rozdával radost dětem na Ukrajině
19. ledna 2023 Aktuality

Mikuláš rozdával radost dětem na Ukrajině

Již pošesté se nám podařilo uspořádat Mikulášskou nadílku, abychom splnili přání dětí, které žijí v blízkosti války. Cílem projektu je obdarovat potřebné děti a přinést jim kousek radosti do nuzných podmínek, ve kterých vyrůstají.

Například devítiletý Viktor z Doněcké oblasti by chtěl, aby už nebyla válka a mohl si v klidu hrát venku s kamarády, moc by si také přál jízdní kolo. O to si napsal svatému Mikuláši, který se na Ukrajině slaví 19. prosince. Některá přání splnit nedokážeme, ty ostatní, ale ano a s pomocí českých dárců se to podařilo u více než padesáti potřebných dětí.

Rozdávání v Doněcké oblastiRostislav Sprinjuk, ředitel Charity Mariupol, rozdával dárky dětem z Doněcké oblasti v Mikulášském obleku.
"Nebylo to nejbezpečnější, ale bylo to velmi důležité," říká. Klikněte na obrázek pro spuštění videa.

„Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině jsme věděli, že to bude velmi obtížný ročník. Zpočátku jsme netušili, jestli budeme schopni kvůli bezpečnostním rizikům mikulášské balíčky dětem obstarat a doručit,“ popisuje Miroslav Hodeček, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, prostřednictvím kterého pomáhá Diecézní charita ostravsko-opavská na Ukrajině a v Moldavsku. „Naši kolegové z Kyjeva a z Mariupolu (působící z důvodu bojů ze Záporoží) však opět prokázali obrovské nasazení a všech 51 dětí z Žytomyrské a Doněcké oblasti dostalo přesně to, co si přálo,“ uvádí Miroslav Hodeček.

Klikněte pro kompletní galeriiObdarované děti s Mikulášskými dárečky. Pro kompletní fotogalerii rozklikněte obrázek. Foto: Archiv SHPaRS

Dárci si mohli vybrat konkrétní přání dítěte z mikulášské databáze a přispět na něj odpovídající částkou. Na nadílku mohli také poslat libovolný obnos, který posloužil k pořízení dárků pro děti, které si nikdo nevybral. Celkem dárci podpořili Mikulášskou nadílku částkou 204 025 korun. Dalších 200 000 korun bylo přidáno z prostředků získaných prostřednictvím dárcovských SMS. Namísto původně plánovaných 51 dětí z databáze, jich bylo díky štědrosti dárců obdarováno mnohonásobně více. Pracovníci z Mariupolu za obdržených 100 tisíc korun navíc, nakoupili čokoládové balíčky pro dalších 805 dětí. Podařilo se pomoci také několika rodinám živořícím na hranici chudoby.

Kde sv. Mikuláš rozdával

Nákup a předání nadílky probíhalo ke konci minulého roku, kolem svátku sv. Mikuláše, který se na Ukrajině slaví 19. prosince. Partneři z Caritas Mariupol se postarali o rozdávání mikulášských dárečků dětem z Doněcké oblasti, konkrétně z města Novohrodivka a z frontových vesnic Halycynivka, Kamyšivka, Mykolajivka, Mychajlivka a jejich okolí. Kolegové z Mezinárodní unie dobrovolníku Ukrajiny, sídlící v Kyjevě, obdarovali druhou polovinu dětí z Žytomyrské oblasti, konkrétně z vesnic Pišanicja, Pokaliv, Illimka, Čerevky, Norinsk, Bykivka, Stari a Novi Velidnyky. Všechna přání, o která si děti napsala sv. Mikuláši, se podařilo díky českým dárcům splnit. Balíčky obsahovaly jízdní kola, panenky, autíčka, teplé oblečení, sladkosti, ale třeba i elektroniku, která je nezbytná pro distanční výuku.

Mikulášská nadílka v číslech

Poděkování do České republiky posílají také naši partneři. Koordinátorka Olena a její tým z Kyjeva, kteří přes občasné bombardování a neustálé výpadky proudu dokázali vše zrealizovat a dovézt balíčky a pomoc do příhraniční velmi chudé Žytomyrské oblasti.  A Rostislav Sprinjuk, ředitel Charity Mariupol, který spolu se svými kolegy zorganizoval předání mikulášských balíčků dětem na východní Ukrajině v Doněcké oblasti. Přesto, že se pohyboval velmi blízko bojů, rozdával dárečky v mikulášském obleku. „Cítil jsem, že je to velmi důležité. Některé z těchto dětí se narodily a vyrostly ve válce. Nic jiného neznají. Spolu s předáním mikulášských dárečků jsme dětem a jejich rodinám chtěli přinést i chvilku klidu, míru a radosti,“ vysvětluje a s díky dodává: „Za všechny obdarované děti i za naši organizaci bych chtěl poděkovat všem českým dárcům a spolupracovníkům z Diecézní charity ostravsko-opavské. Ať Vám všem Bůh žehná.“

A my se k nim s díky vám všem, kdo jste se do Mikulášské nadílky 2022 zapojili nebo jste na nás, naše kolegy a děti alespoň mysleli, přidáváme. Kompletní galerii z předávání Mikukášských dárečků naleznete ZDE.