Mikuláš obdaroval děti v Doněcké a Žytomyrské oblasti
14. ledna 2022 Aktuality

Mikuláš obdaroval děti v Doněcké a Žytomyrské oblasti

Na konci roku 2021 se již popáté podařilo předat Mikulášskou nadílku na Ukrajině a s ní i kousek radosti dětem, které nemají tolik štěstí a vyrůstají v oblastech poznamenaných válkou a chudobou. Přestože sbírka probíhala, stejně jako předchozí ročník, bohužel jen on-line formou, štědrost dárců byla obrovská. Bylo tak obdarováno třikrát více dětí.

„Po vzoru z minulého ročníku a vzhledem k tomu, že komplikace spojené s opatřeními proti šíření koronaviru na hranicích trvají, jsme se rozhodli opět zorganizovat Mikulášskou nadílku formou on-line sbírky,“ uvádí Miroslav Hodeček, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, prostřednictvím kterého pomáhá Diecézní charita ostravsko-opavská na Ukrajině a v Moldavsku. „Dárci tak sice přišli o možnost nakoupit dárek a zabalený jej doručit k nám, což mělo určitě své kouzlo. Na druhou stranu on-line sbírka je mnohem efektivnější a levnější – ušetřené prostředky tak mohou jít přímo na podporu potřebným. Navíc se nákupem dárků na Ukrajině podpoří i tamní ekonomika. Proto děkujeme všem, kteří opět neváhali přispět a pomohli nám tak splnit přání všech dětí.“ vysvětluje Miroslav Hodeček.

Obdarované děti

Obdarované děti s Mikulášskými dárečky. Pro kompletní fotogalerii rozklikněte obrázek. Foto: Archiv SHPaRS

Celkem dárci podpořili Mikulášskou nadílku částkou 237 640 Kč. Původní databázi, ve které bylo 51 potřebných dětí, proto bylo možné rozšířit o dalších 100 dětí. Dárky se rozdávaly na východě Ukrajiny, která je zasažena stále probíhajícím ozbrojeným konfliktem a ve velmi chudé Žytomyrské oblasti. „Tento region, ležící nedaleko nechvalně známého Černobylu, máme v hledáčku od roku 2020. Při jeho osobních návštěvách nás skoro zaskočilo, v jaké chudobě mohou lidé žít, a to jsme díky naší mnohaleté praxi zvyklí na ledacos. Začali jsme zde tedy aktivně pomáhat v rámci několika projektů, jako například Adopce na dálku nebo Mikulášská nadílka,“ dodává Miroslav Hodeček.

Poděkování obdarovaných dětí

Děti, které byly obdarovány balíčky v rámci Mikulášské nadílky 2021, namalovaly tato krásná přání jako poděkování všem dárcům z České republiky. Foto: Archiv SHPaRS

Nákup a předání dárečků probíhalo kolem svátku sv. Mikuláše, který se na Ukrajině slaví 19. prosince prostřednictvím ukrajinských partnerů z Caritas Mariupol a Mezinárodní unie dobrovolníků Ukrajiny, se kterými středisko dlouhodobě spolupracuje. V Žytomyrské oblasti naši partneři z unie dobrovolníků rozdali dárečky dětem ve vesnicích Pišanicja, Pokaliv, Sorokopeň, Čerevky, Norinsk, Bykivka a Tovša. Na východě Ukrajiny v Donětské oblasti kolegové z Caritas Mariupol obdarovali děti z Mariupole, Volnovachy a z vesnic Kamjanka, Orlovske, Začativka, Volodymyrivka. Všechna přání, o která si děti napsala sv. Mikuláši, se podařilo díky českým dárcům splnit. Balíčky obsahovaly autíčka na ovládání, stavebnice, hry, panenky, jízdní kola, sladkosti, boty, bundy, ale také repráčky, telefony či tablety, které jsou nyní velmi potřebné, aby děti mohly pokračovat ve studiu i při distanční výuce.

Mikulášská nadílka 2021 v číslech

Poděkování do České republiky posílá také Rostislav Sprinjuk, ředitel Charity Mariupol, který spolu se svými kolegy zorganizoval předání mikulášských balíčků dětem na východní Ukrajině: "Za všechny obdarované děti i za naši organizaci bych chtěl poděkovat všem českým dárcům, kteří se do Mikulášské nadílky zapojili. Tato pomoc, nám ukazuje, že bez ohledu na těžké časy pandemie, bez ohledu na to, že příjmy ztratilo také mnoho lidí v Evropské unii, jsou lidé, kteří myslí na druhé. Vnímají, že někde jinde na tom jsou děti a rodiny ještě o mnoho hůře a je třeba aktivně zasáhnout. Toto zjištění je pro nás neobyčejně důležité. Drazí občané České republiky i vy drazí spolupracovníci Diecézní charity ostravsko-opavské, děkujeme, že nám pomáháte. Ať Vám všem Bůh žehná.“

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj