Jak probíhá distribuce pomoci v Zakarpatské oblasti
5. dubna 2022 Aktuality

Jak probíhá distribuce pomoci v Zakarpatské oblasti

Zakarpatská oblast je v kontextu probíhající války v současnosti jednou z nejbezpečnějších na Ukrajině. Proto je dočasným útočištěm mnoha lidí, kteří prchají před nebezpečím přímo ze zasažených oblastí východní a centrální Ukrajiny. Také jim pomáháme s našimi kolegy z Charity Tjačiv, kam distribuujeme část materiální a finanční pomoci.

Na západní Ukrajině jsou stovky tisíc vnitřně přesídlených osob (IDPs), lidí, kteří si sebou vzali jen to nejnutnější a uprchli před hrůzami války. Jsou to často matky s dětmi, rodiny, staří i nemocní lidé, kteří doufají, že v regionu v bezpečí přečkají nejnutnější dobu a brzy se budou moci vrátit domů. S našimi partnery z Charity Tjačiv jim poskytujeme jídlo, hygienu, oblečení, ale i léky a zdravotní materiál. 

Hned první dva dny války naši kolegové nakoupili dle aktuálních možností zásoby základních potravin, jelikož se dalo předpokládat, že to bude problém a potřebných lidí bude čím dál více. V dalších dnech se nám již podařilo přepravit první humanitární zásilky a převést finanční prostředky, ze kterých mohou kolegové čerpat a pomoci tak velkému náporu lidí, kteří do Zakarpatské oblasti přijíždějí z celé Ukrajiny. "Velmi dobrou "injekcí materiální pomoci" byl první kamion, který jste poslali společně s Charitou Česká republika. Kromě velmi užitečných věcí, jako například generátorů, které jsme mohli poslat dále do oblastí Ukrajiny přímo zasažených válkou, jako třeba Sumská, Kyjevská a Luhanská oblast, kde generátory slouží v tamních nemocnicích, dorazily ve velkém množství i další nezbytné a nedostatkové věci, například dětská výživa, instantní polévky, hygiena, pleny, léky a další," vysvětluje koordinátorka Anna z Charity Tjačiv.

Distribuce pomoci na Zakarpatí    Distribuce pomoci na Zakarpatí    Distribuce pomoci na Zakarpatí

Do dnešních dní se nám podařilo dopravu humanitární pomoci na Zakarpatí zpravidelnit. Každý týden až 14 dní do místa doručíme velkou dodávku s potravinami a materiální pomocí. Tuto pomoc organizujeme spolu s Charitou Jablunkov, která pomáhá v Zakarpatské oblasti již několik let. "Díky tomu jsme schopní se na pomoc od vás jakoby trochu spolehnout mít v pomoci lidem nějaký systém. Z věcí, které k nám doručíte, děláme balíky základních potravin a hygieny dle toho, kolik má rodina dětí nebo jestli v ní jsou staří a nemocní lidé" doplňuje Anna.

Denně se na Charitu Tjačiv obrací mnoho jednotlivců i rodin. Organizace je v oblasti známá a vědí o ni i úřady, sociální pracovníci samospráv a oficiální instituce. Někteří z příchozích cestují dále, jiní se snaží najít dočasné ubytování a zůstávají. Často ale nemají vůbec nic. Jen jedno oblečení, doklady a nejnutnější věci, které si stihli sbalit. "Je těžké odhadnout, kolika lidem už jsme takto pomohli, ale určitě jich bude více než tisíc," uvádí koordinátorka Anna. "Včera k nám například dorazila rodina z Mariupole. Na Zakarpatí jsou třetí den, osm dní se totiž z obléhaného města nemohli vůbec dostat. Paní se rozplakala, že to, co zažili, bylo horší než peklo," dodává. Pomáhají lidem také nalézt ubytování anebo poskytují ubytování přímo v budově organizace. V současnosti jsou tam 4 ženy a 6 dětí.

Samozřejmě s kolegy z Charity Tjačiv dále pokračujeme na spolupráci v našich stálých projektech v oblasti, jako je třeba Adopce na dálku, Důstojný život, Domov pokojného stáří a obecně pomoc potřebným lidem, kteří ji potřebovali i před válkou. Spolu s kolegy ze Zakarpatí děkujeme vám všem, kdo jste toho součástí.  

Distribuce pomoci na Zakarpatí     Distribuce pomoci na Zakarpatí     Distribuce pomoci na Zakarpatí

Distribuce pomoci na Zakarpatí     Distribuce pomoci na Zakarpatí     Distribuce pomoci na Zakarpatí