Zakarpatská oblast je v kontextu probíhající války v současnosti jednou z nejbezpečnějších na Ukrajině. Proto je dočasným útočištěm mnoha lidí, kteří prchají před nebezpečím přímo ze zasažených oblastí východní a centrální Ukrajiny. Také jim pomáháme s našimi kolegy z Charity Tjačiv, kam distribuujeme část materiální a finanční pomoci.
Na západní Ukrajině jsou stovky tisíc vnitřně přesídlených osob (IDPs), lidí, kteří si sebou vzali jen to nejnutnější a uprchli před hrůzami války. Jsou to často matky s dětmi, rodiny, staří i nemocní lidé, kteří doufají, že v regionu v bezpečí přečkají nejnutnější dobu a brzy se budou moci vrátit domů. S našimi partnery z Charity Tjačiv jim poskytujeme jídlo, hygienu, oblečení, ale i léky a zdravotní materiál.
Hned první dva dny války naši kolegové nakoupili dle aktuálních možností zásoby základních potravin, jelikož se dalo předpokládat, že to bude problém a potřebných lidí bude čím dál více. V dalších dnech se nám již podařilo přepravit první humanitární zásilky a převést finanční prostředky, ze kterých mohou kolegové čerpat a pomoci tak velkému náporu lidí, kteří do Zakarpatské oblasti přijíždějí z celé Ukrajiny. "Velmi dobrou "injekcí materiální pomoci" byl první kamion, který jste poslali společně s Charitou Česká republika. Kromě velmi užitečných věcí, jako například generátorů, které jsme mohli poslat dále do oblastí Ukrajiny přímo zasažených válkou, jako třeba Sumská, Kyjevská a Luhanská oblast, kde generátory slouží v tamních nemocnicích, dorazily ve velkém množství i další nezbytné a nedostatkové věci, například dětská výživa, instantní polévky, hygiena, pleny, léky a další," vysvětluje koordinátorka Anna z Charity Tjačiv.
Do dnešních dní se nám podařilo dopravu humanitární pomoci na Zakarpatí zpravidelnit. Každý týden až 14 dní do místa doručíme velkou dodávku s potravinami a materiální pomocí. Tuto pomoc organizujeme spolu s Charitou Jablunkov, která pomáhá v Zakarpatské oblasti již několik let. "Díky tomu jsme schopní se na pomoc od vás jakoby trochu spolehnout mít v pomoci lidem nějaký systém. Z věcí, které k nám doručíte, děláme balíky základních potravin a hygieny dle toho, kolik má rodina dětí nebo jestli v ní jsou staří a nemocní lidé" doplňuje Anna.
Denně se na Charitu Tjačiv obrací mnoho jednotlivců i rodin. Organizace je v oblasti známá a vědí o ni i úřady, sociální pracovníci samospráv a oficiální instituce. Někteří z příchozích cestují dále, jiní se snaží najít dočasné ubytování a zůstávají. Často ale nemají vůbec nic. Jen jedno oblečení, doklady a nejnutnější věci, které si stihli sbalit. "Je těžké odhadnout, kolika lidem už jsme takto pomohli, ale určitě jich bude více než tisíc," uvádí koordinátorka Anna. "Včera k nám například dorazila rodina z Mariupole. Na Zakarpatí jsou třetí den, osm dní se totiž z obléhaného města nemohli vůbec dostat. Paní se rozplakala, že to, co zažili, bylo horší než peklo," dodává. Pomáhají lidem také nalézt ubytování anebo poskytují ubytování přímo v budově organizace. V současnosti jsou tam 4 ženy a 6 dětí.
Samozřejmě s kolegy z Charity Tjačiv dále pokračujeme na spolupráci v našich stálých projektech v oblasti, jako je třeba Adopce na dálku, Důstojný život, Domov pokojného stáří a obecně pomoc potřebným lidem, kteří ji potřebovali i před válkou. Spolu s kolegy ze Zakarpatí děkujeme vám všem, kdo jste toho součástí.