Mikulášská nadílka 2019 potěšila potřebné děti na východě Ukrajiny
6. ledna 2020 Aktuality

Mikulášská nadílka 2019 potěšila potřebné děti na východě Ukrajiny

Lidé na Ukrajině slaví svátek svatého Mikuláše 19. prosince a tým Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské, tak jako předešlé dva roky, vyrazil na konci roku 2019 na východ této země, aby předal dárečky dětem, žijícím v blízkosti bojových zón. Cílem projektu Mikulášská nadílka je vnést alespoň trochu radosti do jinak bezútěšné a smutné krajiny Donětské a Luhanské oblasti, ve kterých navzdory minským dohodám z roku 2014 a 2015 stále probíhá válka.

Mikulášská nadílka 2019
Oleksandr (6 let) z vesnice Mykolajivka si přál velké autíčko. Přání se mu splnilo. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček
 

Dárečky od českého sv. Mikuláše těm, kteří nemají takové štěstí jako my a jejich životy jsou dennodenně ovlivňovány ozbrojeným konfliktem, dorazily v prosinci 2019 na východ Ukrajiny s předstihem. Náročná logistika, přípravy daleké cesty a kompletování balíčků v Ostravě i na Zakarpatí proběhlo bez problémů, a tak se předávání cílovým dětem a rodinám mohlo uskutečnit již okolo 17. prosince. Rádi bychom Vám předali všechny emoce, které tvořily krásnou atmosféru. Všechny děti dostaly to, co si přály a jejich radost byla veliká a autentická. Rozesmáté se mihotaly všude kolem a mohly tak alespoň na chvíli zapomenout na to, co se kolem nich děje a čemu často samy nerozumí. Mikulášská nadílka ve frontových vesnicích proběhla v klidu, v dopoledních a odpoledních hodinách. Po setmění jde však nedaleká střelba z kulometů, granátometů či těžších zbraní slyšet téměř nepřetržitě.

Na Mikulášské nadílce 2019 jsme mimo jiné nově spolupracovali i s ukrajinskou charitou Caritas Mariupol, která nám pomohla s organizací i logistikou na místě. Obdarovat se podařilo, díky štědrosti českých dárců, všech 85 dětí z databáze, kterou jsme předem zveřejnili na našem webu. Krásných 30 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit a zabalit na Zakarpatí. Navíc se podařilo vytvořit další balíčky pro děti z bojových zón, které ve zmíněné databázi nebyly a se kterými jsme se během Mikulášské cesty v oblastech poznamenaných válkou setkali. Předávání probíhalo ve frontových vesnicích Pervomajske a Mykolajivka a dál v Pokrovsku a v Mariupoli. Obdarovali jsme také kluky a holky v dětském domově ve vesnici Novoželanne. Finančně pak podpořili další rodiny z Donětské oblasti, které se nachází v krizové situaci a potřebují pleny anebo jiné základní zboží. Svatý Mikuláš udělal radost i dětem a seniorům na Zakarpatí, konkrétně ve vesnicích Nehrovec, Kryva a Dubove.

Po zkušenostech s minulými ročníky, kdy byl největší logistický problém převést Mikulášské balíčky přes Slovensko – Ukrajinskou hranici, jsme se rozhodli, že je převezeme na Ukrajinskou stranu postupně ve dvou/třech várkách, v rámci pravidelných setkávání s našimi partnery ze Zakarpatí (s nimi se vídáme v průběhu roku minimálně jednou měsíčně podle potřeby jiných stálých projektů, které na Ukrajině máme). Když se nám po vyhlášení výzvy Mikulášské nadílky 2019 na středisku začaly kupit balíčky od štědrých českých dárců, postupně jsme je, po pečlivé evidenci, posílali na Zakarpatí na faru Otce Ivana z Novoselyce, kde jsme si udělali takové „svozové depo“.

Mikulášská nadílka 2019
Předávání dárků a balíčků ve vesnici Pervomajske za pomocí vojenské složky CIMIC. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček
 

Poslední balíky jsme s kolegy naložili do osobního služebního auta a 11. 12. 2019 jsme ráno vyrazili spolu s vedoucí střediska Veronikou Mechovou na Zakarpatí. V Novoselyci jsme měli dva dny na dokoupení chybějících dárků, jejich zabalení, aby přežily dalekou cestu na východ a na jejich pečlivou evidenci, aby každé dítě dostalo opravdu to, co si přálo. Nakonec jsme vše naložili do staršího Transportéra našich kolegů a ve čtyřčlenném týmu, i s o. Ivanem a řidičem Tolikem z Kyjeva, vyrazili na 1500 km dlouhou cestu do města Mariupol, kde byla naše první mikulášská zastávka.

Po téměř dvoudenním kodrcání po místy velmi rozbitých cestách, v autě po střechu naloženém balíčky jsme do Mariupole – obrovského průmyslového města na břehu Azovského moře, dorazili. Tam jsme se setkali se zástupci místní charity Caritas Mariupol a také se zástupci vojenské složky CIMIC, s dobrovolníky a jinými místními koordinátory, což byli důležití lidé, díky kterým jsme se mohli blízko frontové linie pohybovat (např. projíždět tzv. blokposty – kontrolní stanoviště Ukrajinské armády v blízkosti bojových zón) a kteří nám pomohli všechny obdarované děti a rodiny kontaktovat a zorganizovat.

Mikulášská nadílka 2019

Sofija (6 let) z Pervomajskeho si přála panenku a tužku s ozdobnou gumou. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček

V následujících dvou dnech jsme postupně objeli všechny děti, pro které měl český Mikuláš nějaký dáreček. Rozdávali jsme v Dětském domově v Mariupoli, v Pokrovsku a ve frontových vesnicích Mykolajivka (s dětmi jsme se setkali v místním Klubu, který nově provozuje Caritas Mariupol) a Pervomajske (v místní základní škole). Z bezpečnostních důvodů jsme vše naplánovali tak, abychom dárky rozdali do setmění. Jakékoliv vyrušení každodenní rutiny života ve frontových vesnicích totiž jen zvyšuje objektivní rizika. Ať už jde o shlukování lidí na jednom místě, svícení reflektory aut za šera či tmy, přílišný ruch, atd. Po setmění to platí dvojnásob, jelikož právě tehdy začínají nepravidelné a často provokativní vojenské operace okolo frontové linie.

Mikulášská nadílka 2019

Po rozdávání v Mariupoli, kde měly děti obzvlášť velikou radost. Foto SHPaRS, Miroslav Hodeček

Vše proběhlo poměrně hladce a tak jsme již 17. 12. odpoledne měli rozdáno. Všechny děti dostaly přesně to, co si přály, žádný dárek nechyběl, naopak, měli jsme jich připravených několik navíc a ty jsme předali dětem, které se k rozdávání neplánovaně přidaly. Radost dětí při rozbalování byla obrovská. Balíčky obsahovaly panenky, kočárky, autíčka, letadla, bedničky k telefonu, telefony, jízdní kola, brusle, tablety, zimní bundy, kosmetiku, sladkosti, boty, plyšáky, knížky, hry a další.

S velikou radostí ze sdílení krásných momentů a s velkou úlevou, že vše nakonec proběhlo v pořádku, jsme se vydali na zdlouhavou několikadenní cestu zpět. Po cestě na Zakarpatí bylo třeba se ještě „zastavit“ na hranici s Moldavskem na přejezdu Mamalyha, kde jsme měli několik dní dopředu plánované setkání s partnery z Grigoraucy, kde probíhají naše dva moldavské projekty Centrum domácí péče a Důstojný život. S otcem Danielem jsme vyřešili a předali nejnutnější a pokračovali jsme dále do Novoselyce. Následující den už nás čekala jen skoro už rutinní cesta se 4 hodinovým čekáním na přejezdu Vyšné Německé přes celé Slovensko domů do Ostravy.

Mapa

Kudy putovaly Mikulášské balíčky? Po kliknutí na obrázek se otevře podrobná mapa.

Mikulášskou nadílkou 2019 jsme navázali na velmi úspěšné předchozí dva ročníky. Letos se nám díky štědrosti Vás, českých dárců, podařilo získat 159 180 Kč. Dárky a pomoc jsme rozdali více než 160 dětem. Radost obdarovaných tak tedy byla doslova více než dvojnásobná.

Odkaz na kompletní fotogalerii z předávání Mikulášské nadílky naleznete ZDE.

 

Moc děkujeme Vám všem, kteří jste podpořili Mikulášskou nadílku a nebo jste na nás a na děti na východě třeba jen vzpomněli. A předáváme také veliké díky od všech obdarovaných!

Mgr. Miroslav Hodeček

Vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce
Tel.: 734 792 048 E-mail: 8bEy9-5nTaBnV19cTfyjGK893hBhT65j4mnhTj